-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Zeytinleri toplamak ve zanaatkarlık
Kategoriler: Ekolojik Tarım Yöntemleri
Tarih: 07-Ocak-2007
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Zeytinlerin yarısı olmasa da epeyce bir miktarını topladık arada bir iki gönüllü, arkadaş yardımı da alarak. Yıllar önce yörük dostlarımdan kendileri için artık değerli olmadıkları ve ben çok beğendiğim için bana verdikleri keçi kılından çok güzel kıl deve çuvallarına koydum zeytinleri.

 

 Zeytinleri toplamak ve zanaatkarlık

 

 Zeytinlerin yarısı olmasa da epeyce bir miktarını topladık arada bir iki gönüllü, arkadaş yardımı da alarak. Yıllar önce yörük dostlarımdan kendileri için artık değerli olmadıkları ve ben çok beğendiğim için bana verdikleri keçi kılından çok güzel kıl deve çuvallarına koydum zeytinleri. Her ne kadar devede gitmesem de arabanın arkasında çuvallar ile nerede dursam köylerde insanlardan bazıları yaklaşıp çuvalları inceledi, bazıları merakını dile getirdi soruları ile; “abi nereden bu çuvallar, içinde zeytin mi taşıyorsun”, bazıları gülümsüyor bazıları ise kendi atalarının dokuduğu kıl çuvalları ve ürünlerin onlarda ne kadar sağlıklı saklandığını anlatıyordu.

 

Ortak kanaat ise zeytin taşımak için bu çuvalların kendilerinin bu gün kullandığı naylon hatta keten çuvallardan dahi ne kadar daha sağlıklı, meyvenin kalitesini koruyan özelliklerde olduğu idi. Çuvalların güzellikleri ile ilgili bir iki geçmişinden utanma, eski kafalılık damgasından korkma hisleri olsa da, bir çok insan özlem ve derinden gelen bir hoşlanma, gülümseme duygusu ile bakıyordu çuvallara. Benim çuvallar ile gurur duyuyor olmam da bu durumu destekliyordu tabi.

 

Çuvalları yükedik yağhane aramaya koyulduk, eski usül taşla kırıp preste sıkan yağhane peşinde idim istediğim gibi sıkıp istediğim kalitede yağ alabilmek için. Gittiğimiz eski taşlı presli ilk iki yerden biri bu sene için kapatmış birkaç hafta çalıştıktan sonra, diğeri senelerdir açmıyormuş zaten. En sonunda otuz kilometre ileride bir köyde çalışan bir tane bulduk. Bu arada geçtiğimiz yerlerde en az yirmi adet kontinü denilen ve insan gücü yerine mekanik teşkilat, daha büyük yatırımlar ile çalışan zeytin sıkım sistemleri gördük çalışan. Bir kontinü sistemde bir miktar zeytin sıktırdım karşılaştırabilmek için bizim “eski usül” sıkım ürün ile.

 

Taşlı presli yağhanemizi işleten genç arkadaşın babası, amcası ve dedesi de bu yağhaneyi işletirmiş, mekan bu arada yenilenmiş, hijyen koşullar sağlanmış ama sistem tam eskiden yaygın olan ve çok kaliteli yağ elde edilen ve rakibi olan kontinü sistemlere göre daha fazla adam istihdam eden (sıkılan zeytin miktarına göre) bir işletme. Benim kıl çuvallar gibi güzel, işlevsel ve emeğe dayalı zanaatkar tecrübesi ile işleyen bir model.

 

Benim için bu eski zanaatlar, ürünler, bunlara yaşamını adamış insanlar “nostaljik”, “hoş” olmaktan çok öte şu anki yaşam için “çözüm”, “tamamlayıcı öğe” ve hatta alternatifsiz temel hayat bilgileri! Onları yaşatmaktan öte onları yaşamayı seçen insanlara ihtiyacımız var geçmişi silip özümüzü unuttuğumuz bu çağda çokça.

 

 

 

 

Haber No: 1730