-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Özel Çevre Koruma Alanlarına Bir Yenisi Eklendi..
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 17-Aralık-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kaş Özel Çevre Koruma Alanı oldu Kekova Özel Çevre Koruma Alanı Kaş'ı da içine alacak şekilde genişletildi ve alanın adı 'Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Alanı' olarak değiştirildi.

Patara'dan Antalya'ya kadar uzanan Likya kıyılarında WWF-Türkiye, denizel biyolojik çeşitlilik araştırması yaptı. Bu araştırmanın sonucunda da Kaş bölgesi sualtı zenginliği açısından önemli alanlardan biri olarak belirlendi. Araştırma sonucu Kaş'ın, özellikle pina toplulukları, deniz çayırları, orfoz, lahoz gibi balık türleri açısından son derece zengin olduğu ortaya çıktı.

WWF-Türkiye; bölgede en yakın koruma alanı olan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı'nın genişletilerek Kaş İnceburun ve Uluburun arasındaki kıyı şeridi ve adacıkları da içine almasının en uygulanabilir çözüm olacağını belirtmiştir. Araştırma sonuçları, Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) ile hazırlanan haritalar, sualtı zenginliğiyle ilgili bilgiler, alanın kooordinatları Özel Çevre Koruma Kurumu'na iletilmiş ve kurumun Bakanlar Kurulu'na başvurusu ile alan 9 Aralık 2006 tarihinde resmi gazetede Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Alanı ilan edildi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak konuyla ilgikli yaptığı açıklamada; 'Kekova Özel Çevre Koruma Alanı'nın Kaş'ı da içine alacak şekilde genişletilmesi için WWF-Türkiye olarak yıllarca çalıştık. Bu başarı Kaş'ın sualtı zenginliğinin gelecekte de var olabilmesi ve yore turizmi için çok büyük bir adım. Kaş, genel anlamda denizel zenginlik açısından korunan ilk alan olması nedeniyle de büyük önem taşıyor. Bundan sonra bu alanın daha iyi yönetimi ve sürdürülebilir turizm projeleri için taraflarla işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz' dedi.

Haber No: 1697