-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yaşam ustalığı
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 22-Mayıs-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Taş taş üstüne koymanın, taşa çekiç vurup onu doğasına uygun, işe yarar şekle getirmenin, her taşı diğerleri, tüm yapı, yeryüzü ile ilişkilendirmenin ustalığını seyredip haz alıyorum günlerdir.

Etkilendiğim şey ustaların taşları örmeleri, ortaya çıkardıkları duvar, yapı değil sadece. Ustaların iletişimi, yaşamı ele alışları, sorunlarını ele alışları... Bir çok noktada hem fikir olmadığım görüş, davranış içinde olsalar dahi taş duvarı değil doğada yaşama ustalığından alıyorlar güçlerini.

Mükemmelliğin ölçüsü bir durumun ne kadar geniş alandaki bir doğruyu aynı anda tanımladığı ile ölçülebilir bence. Yaratılış mükemmel çünkü sayısız olay aynı anda birbirini destekleyerek olmaya devam ediyor. Bizim derneğimizin çalışmalarının mükemmelliği, çalışan her bireyin, yapılan tüm işlerin aynı anda birbirini, kendilerinin dahil olduğu tüm yaşamı besleme derecesi ile ölçülebilir mesela. İşbirliği bile denemeyecek bir durum yani, birbirinden uzakta dahi birbirini hesaba katan ya da bu hesabı yapan sistemi dikkate alan bir davranış şekli.

İnsanın mükemmel olamaması, yaratanın mükemmelliği tanımlamaları da böyle açıklanabilir. İnsan ne kadar doğaya, yaratılış formüllerine, işleyişine bakarak, onu taklit ederek, onun sistemine teslim olarak (gerçekliğini fark-kabul ederek) yaşarsa o kadar ustalaşıyor, yaptığı yemek, inşaat, tarım, kurduğu iletişim, her şey o kadar mükemmele yaklaşıyor. Yani mükemmel var ve biz onun parçası olabilme hakkına, şansına sahibiz aslında. Ve bunun koşulları var, kendi yarattığımız putlar, teknolojiler ve değerlere tapmaktan alıkoyup kendimizi, yaratılışın doğasına, doğaya, görünenin de arkasına bakarak yapabiliriz bunu. Bu bir ustalık meselesi.

Toplumumuzdaki bu ustaların çoğu şu anda “köylerde” yaşıyor. Kırsal diyemeyeceğim çünkü kırsalda olmak yetmiyor, tüm yaşamını bilinçli olarak doğa ile alışverişinde evrenin işleyişinin gerçek kuralları üzerine kurmuş olmak gerekiyor. “Ekolojik yaşam” dediğimiz kavramın özündeki tüm ustalığın üniversitesi, yüzlerce kampüsü var ülkemiz kırsalında. Bu ustalık bizim medeniyetimizi ileriye taşıyabilmemizin en büyük araçlarından biri olmaya aday. Aşağılanmazsa, taşı taşın üstüne doğru şekilde koymanın değeri anlaşılır bunu yapanlar, doğada yaşamayı bilenler cahil değil bilge, bilgili olarak başımızın üstüne konursa belki doğru bir yerden başlamış oluruz kendi mükemmelimizden ortak mükemmele doğru yol almaya...

Haber No: 1349