-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Gıda skandalları
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme
Tarih: 25-Nisan-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Önce yetiştiriyoruz. Sonra toplayıp, saklıyoruz. Ardından pişirip yiyoruz. Veya bu işleri bizim için yapanların ürettikleri gıdaları tüketiyoruz. Yiyecek, hazırlanmasının her aşamasında özen ve ilgi istiyor. Gereken ilgi, özen gösterilmediğinde ise bize can katan yiyecekler, sağlığımızı bozabiliyorlar ve hatta hayatımızı tehlikeye sokabiliyorlar.

 

 

İşlenmiş gıdalarda suni tatlandırıcılar yaygın olarak kullanılıyor. Bunlardan sakarinin kanserojen olduğu biliniyordu. Aspartam, çok yaygın kullanılan bir diğer tatlandırıcı. Daha çok ticari adıyla –NutraSweet, Equal-  biliniyor. Dünyada 200 milyon insanın kullandığı bu tatlandırıcı, diyet cola, diyet ürünler, tatlılar, şeker, yoğurt gibi 6 bin civarında işlenmiş gıdaya katılıyor. Şubat ayında New York Times gazetesinde İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre Aspartam’ın kansere yol açtığını duyuran bir haber yer aldı. Araştırma sonucu, Avrupa Gıda Güvenliği Kurulunca inceleniyor. Sonuç mayıs ayı içerisinde açıklanacak. Büyük sağlık organizasyonları aspartamın güvenli olduğunu söylemesine rağmen güvenilirliği yıllardır tartışılıyor. Yasaklanmasının ise gıda şirketlerine maliyeti çok yüksek. Geçen yıl satış tutarı 570 milyon dolar olan aspartam içeren ürünlerin de yasaklanmasıyla bu şirketlerin yıllık gelir kaybı milyar doları bulacak.

 

2005 yılı başında akrilamidin kanserojen olduğu belirtildi. Akrilamide özellikle cips, kızarmış ekmek, kek, bisküvi, kraker, kahvaltılık gevrek, kahve, hazır çorba, patates kızartması, bebe bisküvisi gibi işlenmiş gıdalarda rastlanıyor. Bir pediatri profesörünün, kansere genetik yatkınlığı olan bir bebeğin içerisinde akrilamid olduğu tespit edilen bebek bisküvisiyle beslenmesinin hastalığa yakalanma riskini artırdığını belirtmesi anneleri tedirgin etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı bir rapora göre yüksek ısıda pişirilmiş ve işlenmiş gıdalarda akrilamid görülüyor. Bu gelişmeler üzerine Avrupa Birliği  gıdadaki akrilamid ile kanser hastalığı arasındaki ilişkiyi araştıran bir proje başlattı.  Türkiye’de bu araştırmayı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü yürütüyor. Araştırma bulgularının nihai raporu 2006 sonunda açıklanacak.

 

2005 Şubat’ında İngiltere’de Sudan 1 isimli gıda boyası eklenmiş 350 ürünün raflardan toplatılacağı açıklandı. Sudan 1 hazır çorba, sos ve hazır yemeklerde kullanılıyor. İngiliz Yiyecek Standartları Acentası Sudan 1 eklenmiş yiyeceklerin tüketilmemesini duyurdu.  Ardından Sudan 1’in kanserojen olduğu için gıda üretiminde kullanılması İngiltere’de ve tüm Avrupa Birliği’nde yasaklandı. 

 

Temmuz 2005’de Daily Mirror gazetesi Çin’de yaşanan bir gıda skandalını duyurdu. Gıda güvenliği yetkilileri bilinen bir markanın bebek ve çocuk gıda ürünlerinde yüksek oranda iyot bulmuş ve bu ürünlerin satılması yasaklanmıştı. Firma, Pekin, Guangzhou ve Hangzhou’da yasaklanan ürünleri toplatmak zorunda kaldı ve yazılı bir açıklama ile Çinli tüketicilerden özür diledi. Yüksek miktarda iyot alımı tiroid salgı bezlerinin şişmesine neden oluyor.

 

2005’in Kasım ayında İngiliz Daily Mirror gazetesi aynı markanın bebek sütü ambalajlarına zehirli madde karışmış olduğunu yazdı. İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz’de bebek sütleri toplatıldı. Sadece İtalya’da toplatılan sütün 30 milyon litre olduğu açıklandı. Birkaç gün içinde şirket, bu sefer çikolata ambalajlarına metal karıştığı için ürünlerinin bir kısmını toplatmak zorunda kaldı. Her yıl milyonlarca ürün piyasaya süren şirket, bir ay içerisinde yaşanan iki kimyasal skandal nedeniyle sıkıntı yaşadı. Bilim adamlarına göre; 'metal zehirlenmeleri',  karaciğer büyümesi, siroz, sarılık ve felç başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

 

 

Kaynakça:

 

·         http://www.tv8.com.tr/scripts/news/detail.asp?NewsID=45021&page=detail&type=news

·         http://zaman.com.tr/?hn=166346&bl=kadinaile&trh=20050423

·         Dünya Sağlık Örgütü Raporu, “Health Implications of Acrylamide in Food”, 25-27 Haziran 2002.

·         http://www.weightlossresources.co.uk/diet/healthy_eating/aspartame.htm

·         http://www.who.int/child-adolescent-health/New_Publications/NEWS/ors_rev.htm

·         http://www.nytimes.com/2006/02/12/business/yourmoney/12sweet.html?ex=1141362000&en=c8fc35ce4dd0d0c6&ei=5070, “The Lowdown On Sweet?”, Melanie Warner, 12 Şubat 2006, NYT.

·         New York Times, “The Safety of Aspartame”, 21 Şubat 2006.

·         http://www.foodnavigator.com/news/ng.asp?n=60501-nestle-apologises-over, 07 Haziran 2006.

·         BBC News, “Food recalled in cancer dye scare”, http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4277677.stm, 18 Şubat 2005.

·         Daily Mirror, “Nestle recalls baby milk”, 22 Kasım 2005.

 

Haber No: 1251