-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday’ın "Bahçe"sinden
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler
Tarih: 21-Nisan-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday’ın 2005 yılında, Cumhuriyet Köy’de başlayan “Bahçe” Projesi 2006 yılında da sürüyor. İstanbul yakınlarında doğru bir üretim- tüketim modeli oluşturmak hedefiyle hayata geçirilen proje kapsamında doğayla uyumlu tekniklerle sağlıklı ürünler yetiştiriliyor, bu ürünler proje destekçileri ve ihtiyaç sahipleri arasında paylaşılıyor (Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.bugday.org) Bahçe’nin 2006 destekçi kayıtları sürerken Buğday derneğinin Ziraat Mühendisi ve projenin koordinatörü Hilal Caber “Bahçe” ile ilgili son gelişmeleri Buğday e-bülten okurları için derledi:

 

 

 

Merhabalar Buğday dostları,

Bildiğiniz üzere 2005 yılı Şubat ayından beri Beykoz/Cumhuriyet Köy’de Ekolojik Bahçe projesini Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak yürütüyoruz. Bu haftadan itibaren projenin koordinatörü, Bahçe’nin Ziraat Mühendisi ve Cumhuriyet Köy’de yaşayan sade bir vatandaş olarak sizlere Bahçe’mizden son gelişmeleri ileteceğim.

Mart ayı sonuna kadar sizlerin de bildiği gibi yağışlar ve iklimsel faktörlerden ötürü bir türlü araziye giremedik. Bu arada boş durmadık ve sera yapımı için bazı firmalarla görüştük. Konstrüksiyonla ilgili araştırmalar yaptık. Tohumlarımızın temini için uğraştık, fideleme hazırlığı yaptık. Çiftçimiz Halit Koç fasulye türü sebzelerimiz için sırık yaptı.

Bu sene amacımız araziyi atla sürmekti, önümüze bir takım engeller çıktı, olmadı. Seneye bağlantı kurduğumuz Fikret Amcamızı Adapazarı’ndan bile olsa getirip arazimizin daha verimli, topraklarımızın daha canlı kalması için çaba harcayacağız.

Arazimizi bu hafta itibariyle tamamını ekolojik tarım yöntemlerine uygun bir şekilde sürdük. Fidelerimizin büyük bir çoğunluğu mart sonunda hazırdı zaten. Ürün desenimizi geçen senekinden farklı olarak geçen senenin bize kattığı deneyimle hazırladık. Tohumlarımızın hemen hemen hepsi yerel, onları Türkiye’nin dört bir yanından özenle getirdik.

Önümüzdeki haftalarda Bahçe’mizde gönüllü desteğine fazlasıyla ihtiyaç duyacağız. Bu yola gönül verdiyseniz ve temiz hava alıp ekolojik tarım hakkında bilgi edinmek isterseniz sizi Bahçe’mize davet ediyoruz. Yakın bir zaman içinde Buğday’ın  web sayfasından gönüllü iş tanımlarını ve zamanlarını bildireceğiz.

Bereketli ve huzur dolu bir hafta dileğiyle…

Hilal CABER

 

Haber No: 1229