-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday filizleniyor, kök salıyor...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 04-Nisan-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Doğa uyanıp hareketlenirken Buğday’da da kıpırdanmalar var. Bu hafta Buğday’ın kırsaldaki eğitim ve yaşam merkezinin ilk adımları atıldı. “Ulusal, küresel” boyutta çalışmaları ve iletişim ağı günden güne güçlenen Buğday hareketinde çalışan, mesaisini bu birlikteliğin içinde hizmet etmeye adayan ve somut üretimler ile birbirine bağlı bir gurup insan, bundan sonra yavaş yavaş çalışmalarını Çanakkale Küçükkuyu’da, Kaz dağlarında inşa edilecek olan merkeze taşıyacak.

Bir sivil örgütün, sivil toplum kuruluşunun ve aslında herhangi bir kurumun sağlıklı yaşaması, güçlenmesi ve topluma faydalı olabilmesi için yaşamdan kopuk olmaması, savunduğu değerleri yaşamına geçiriyor olması çok önemli. Bu o örgütte çalışan kişilerin yaşamları için de geçerli. Sadece“başkalarının iyiliği için kendini feda etmek” bir süre sonra kişiye savunduğu öz değerlerinden feragat etmeyi getirebiliyor. Sonra da ikiyüzlü olmaya başlıyoruz. Ve hizmet etmek, destek olmak istediğimiz kişilere verecek bir şeyimiz kalmadığı gibi kendimiz dahi inandığımız şekilde ayakta duramıyoruz.

İnsan her ne kadar aya ayak bassa, gen formülleri ile uğraşsa, madenden atoma doğal kaynakları işlese de bugünkü hali ile toprağa, suya, diğer canlı ve cansız varlıklara ihtiyaç duyuyor. Bilimin baş döndürücü gelişmeleri ile her ne kadar gücümüzü sınırsızmış gibi hissetsek de bazılarımız ara ara, nefes almadan, haplarla besleneceğimiz bir dünyayı biz ne özlüyoruz, ne de bu yönde bir umudumuz var.

Buğday hareketinde bilimsellik, gerçekçilik ve günün gereklerini iyi analiz etme çok önemli, çünkü Buğday düşman tanımlayıp onu yenmek için değil, yaşamı desteklemek için kuruldu, işliyor. Bundan dolayı Buğday’ın yaşamlarımızda çok önemli bir parça olduğunu düşündüğü kırsal alan, bu alanda yaşayan, burada hizmet veren insanlar ile daha çok yakınlaşması, buralara daha çok hizmet edebilmek için proje ziyaretlerinin ötesinde buralarda da kök salması bizce önemli bir adım. Keşke kırsalı temsil eden milletvekilleri, kamu görevlileri, kırsala hizmet eden şirket sahipleri, çalışanları buralardaki günlük yaşamlarından kopmadan yapabilselerdi bu görevlerini.

Tüm hayaller bir gün gerçek olabilir. İnşallah toplumun bütünü için güzel yaşam hayalleri kuranlar; çabaları, gerçekleştirdikleri, paylaştıkları üretimleri ile insanlığa umut ve refah getirmeye devam ederler; kök salacak bir toprağın, nefes alacak havanın varlığını desteklerler…

Haber No: 1194