-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Hastalığa şükretmek"...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 28-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Tüm toplumsal ve bireysel hastalıklarımız aslında iyileşmeye, şifaya, yaratıcılığa, üretkenliğe götüren birer araç.

Bir tohumun filizlenmesi, kabuğunu çatlatıp bir yandan toprağa, bir yandan gökyüzüne doğru uzamaya başlaması müthiş bir güç, umut, verimlilik ve aynı zamanda acı içeren bir olay! Tohum harekete geçmeden önce gayet mükemmel yapıda, sakin, bir ihtiyacı olmayan kendi içinde tam bir halde iken birdenbire gömleğini yırtıyor, tüm geçmiş yapısını çürütüyor, yok ediyor ve içinden yepyeni bir hayat çıkıyor, eski meyve, tohumun tanesi toprağa dönen bir eski bedenden ibaret oluyor.

Bizim hastalıklarımız, yaşamda karşımıza çıkan her zorluk da aslında içimizde patlayan, filizlenen bir tohumun göstergesi. O dönemde yaşadığımız acı da tohumun patlaması esnasında içimizde yırttığı eski kabuk! Zamanında çok işimize yarasa, bizi beslemiş olsa da acı veriyorsa ondan vazgeçme, o parçamızı patlayan tohumun gübresi yapmaya ve unutmaya, yaşamımızdan çıkartmaya hazır olmak gerek.

Onun için birçok kültürde olduğu gibi bizim de kültürümüzde hasta olana “acil şifalar” dilenir! Hastalık ile ilgili bir şey söylenmez, “şifa” dilenir! Hastalık şifanın tersi değil ona giden yoldur. Nasıl ki sinir sistemimizin sayesinde birçok acıyı zamanında duyup bir sürü tehlikeden korunuyorsak hastalıklar, dertler de aynı mekanizma ile yaratılmış birer destek bize yaşamlarımızda verilmiş.

“Hastalığa şükretmek” her ne kadar zor olsa da yapabileceğimiz, yukarıda bahsettiğim gücümüzün farkındalığını en azından kendimize teyit eden ve bize çıkış yolunu da bulduran önemli bir anahtar olabilir. Günümüzün hızla artan hem bireysel hem de toplumsal hastalıkları bence hepimize şifanın kaynağını buldurabilecek nitelikte bir destek bir yandan. Tek yapacağımız şifaya ve ona giden yola inanmak, emek vermek.

Hepimize acil şifalar dilerim.

Haber No: 1176