-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday’ın 5 çalışanı Polonya’da
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Yaşam ve Kültür, Adil Ticaret, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 10-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin 5 çalışanı, derneğin 2006 yılı projelerinden Çiftçi Bilgilendirme Projesi’nin ortağı Ziarno Derneği ile görüşmelerde bulunmak, bilgi ve deneyimleri paylaşmak üzere geçtiğimiz hafta ortasından bu yana Polonya’da bulunuyor.

 

Avrupa Birliği'nin sivil toplum diyaloglarını geliştirme amaçlı hazırladığı Küçük Projeler Programı EUROPAID, Buğday Derneği ve Polonya'da bulunan Ziarno Derneği'nin ortak hazırladığı Çiftçi Bilgilendirme Projesi'ni geçen yılın sonunda onaylamıştı. Toplam bütçesi 65 bin Euro olan proje ile kırsal kesimde yaşayan insanların AB katılım sürecine ayak uydurabilmeleri ve gelişmelerden haberdar olabilmeleri için eğitimler ve yayınlar aracılığı ile hem yerel sivil toplum kuruluşlarını hem de kırsal kesimde yaşayan insanları, çiftçileri bilgilendirmek amaçlanıyor.  

Yıllardır Polonya'daki kırsal kesimin gelişimi için çalışmış ve AB katılım sürecinde katalizör görevini üstlenmiş bir kuruluş olan Ziarno Derneği bu proje çerçevesinde bilgisini ve deneyimini Buğday ile paylaşacak. Buğday Derneği de yerel kırsal bilgisini ve Ziarno'nun tavsiyelerini bir araya getirip kırsal kesimde eğitimler düzenleyecek ve bir Çiftçi Gazetesi oluşturup, AB katılım süreci hakkında kırsal kesimdeki insanları bilgilendirecek. Böylece kırsaldaki nüfusun daha aktif bir biçimde AB katılım sürecine katkıları sağlanmış olacak.

Proje için pilot bölgeler olarak TaTuTa projesi ile tanınan bölgeler seçildi. Güney Ege ve Akdeniz'deki Fethiye , Datça ve Milas ilçeleri; Göller Bölgesi'nden Ağlasun, Başmakçı ve Eğirdir; Kuzey Ege’den Küçükkuyu, Gökçeada ve Ahmetçe; Doğu Anadolu bölgesinden Pasinler,  Kemaliye ve Kelkit ; Orta Karadeniz bölgesinden ise Terme, Gümüşhacıkoy, Osmancık ve Niksar projenin pilot bölgeleri olacak.  Bir yıllık süreci olan projenin çalışmalarına Ocak 2006'da başlandı.

 

 

 

Haber No: 1118