-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ekolojik tercihlere doğru…
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Bireysel Gelişim, Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Geri Kazanım, Kültür, Dünyadan, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 02-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


“Ekolojik/organik ürünler ile ilgili olarak 12 ilde yapılan bir araştırmaya katılanların (532 kişi) yüzde 5’i organik ürünü 'biliyor', yüzde 2’si ise 'kullanıyor'. Trend Group’un “Organik ve Kozmetik Gıda, Holistik Sağlık Yaklaşımları 2005” araştırması Türkiye’de üretilen ekolojik ürünlerin yüzde 90’ından fazlasının yurtdışına, özellikle Avrupa’ya ithal edildiğini ortaya koyuyor. Geri kalan yüzde 10 ise iç pazara sunuluyor.” Buğday dergisi Mart-Nisan (36.) sayısında Türkiye iç pazarında ekolojik ürünlerin yeri, pazarın sorunları ve faaliyet gösterenlerin sorunlara çözüm önerilerini içeren “Ekolojik tercihlere doğru” başlıklı bir araştırmaya yer verdi.

 

Araştırma kapsamında Buğday, ekolojik iç pazarın farklı alanlarında faaliyet gösterenlere, ekolojik tarım yapan çiftçilere, büyük üreticilere ve nihai satış noktalarına Türkiye’de ekolojik ürün pazarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için çözülmesi gereken en acil konuları ve çözüm önerilerini sordu.

Derginin  Araştırma sayfalarında “Elektronik Atıklar Nasıl Değerlendiriliyor?” sorusuna cevap verilirken, Eko-tarım sayfalarında “Biyodinamik tarım yöntemleri” ele alınıyor. Beslenme sayfalarında ise Tijen İnaltong, Sümerler’den bu yana kutlanan Nevruz hikâyelerini aktarırken okurlara Iğdır’dan Gaziantep’e, İran’dan Japonya’ya kadar farklı toplumların baharı karşılama ritüellerinden örnekler sunuyor.

 

Buğday okurları, Mart-Nisan aylarına ait Ay Takvimi’nde, günlük yaşamda yaptığımız işler (ev, bahçe ve bedenimizle ilgili) için doğru zaman önerilerini de bulabilirler.

 

Türkiye ve dünyada ekolojik yaşamla ilgili gelişmeler, doğal ürün dükkânları ve bireysel gelişim etkinlikleri takviminin yer aldığı doğal yaşam rehberi de her sayıda olduğu gibi, 36. sayıda da okurlara rehber olmayı sürdürüyor.

 

 

 

Bilgi için: Mine Eroğlu

Buğday Dergisi Editörü

0212. 252 52 55/18

editor@bugday.org

www.bugday.org

 

Haber No: 1100