-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ulusal Tarım Çevre Programı
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 28-Ocak-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği Ocak 2006 itibarıyla uygulamaya başladığı Ulusal Tarım Çevre Programı ile ilgili olarak Hollanda’dan gelen proje ortağı Avalon temsilcileri ile Ankara’da Tarım ve Köy İşleri ve Çevre ve Orman Bakanlıkları, AB Delegasyonu, Hollanda Tarım Ateşeliği, UND, STK'lar ve uzmanlar ile görüşmeler yaptı.

  

Ulusal Tarım ve Çevre Programı (National Agri-Environment Programme) olarak adlandırılan ve çiftçilerin doğa ile uyumlu, ekolojiye zarar vermeyen tarım çalışmaları yapmaları; AB uyum sürecinde önemli rol oynuyor. Türkiye'de bunun uygulanabilmesi, çiftçinin ve kırsal nüfusun bilgilendirilebilmesi ve çevre ile daha uyumlu üretim yapabilmesi için Buğday ve Hollanda'dan Avalon'un oluşturduğu proje PIN MANTRA tarafından kabul edildi ve uygulanmasına Ocak 2006 itibarıyla başlandı.

Buğday Derneği Hollanda’dan gelen proje ortağı Avalon temsilcileri ile Ankara’da Tarım ve Köy İşleri ve Çevre ve Orman Bakanlıkları, AB Delegasyonu, Hollanda Tarım Ateşeliği, UND, STK'lar ve uzmanlar ile program hakkında görüşmeler yaptı.

Hollanda'nın bir sivil toplum kuruluşu olan Avalon, yıllardır orta ve doğu Avrupa'daki kırsal kesimin kuvvetlenmesi ve gelişmesi için çalışmalar yürütüyor. Daha önce AB'ye katılan 10 Doğu Avrupa ülkesinde de aynı projeyi çeşitli ortaklarla geliştiren Avalon, Türkiye'de kırsal kesim hakkında detaylı bilgisi ve deneyimi olan Buğday Derneği ile çalışacak. Ayrıca İngiltere'den Avrupa Çevre Politikası da (Institute for European Environmental Policy (IEEP) bilgisi ve deneyimleriyle projeye katkı sağlayacak. Türkiye'den Doğa Derneği de ekoloji araştırmaları deneyimleri ile projenin bir parçası olacak. Proje ilk olarak, AB'nin Ulusal Tarım ve Çevre Programı konusunda yaptığı finansmanları, programın amaçlarını ve sonuçlarını devlet kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına tanıtıp, Türkiye kırsalı için izlenmesi gereken yolun çizilmesini ve bu programın Türkiye'de kullanılmaya başlanmasını amaçlıyor.

Türkiye için olası yöntemlerin araştırılması için ise iki pilot bölge seçildi; Acıgöl ve Muş. Orta anadolu’da bulunan tarlalarla çevrili Acıgöl, önemli bir sulakalan ve kuş cenneti sayılıyor. Toy kuşları, büyük flamingolar ve diğer çeşitli su kuşları tarımsal faaliyetler nedeniyle tehtid altında. Muş Ovası ise Doğa Anadolu’da buğday ve çeşitli tahıl tarımının çokça yapıldığı bir alan. Yine Toy kuşları için önemli ve dolayısıyla onları tehtid eden bir bölge. Doğa Derneği ve diğer çeşitli sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılacak ekoloji araştırmaları sayesinde verilen zararlar belirlenecek ve daha doğa dostu tarım yolları araştırılacak. Projenin iki buçuk yıl süreyle devam etmesi planlanıyor.

 

 

Haber No: 1048