-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kuş giribi ve düşündürdükleri...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 21-Ocak-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Günlük yaşamlarımızda satın aldığımız ürün ya da hizmetlerin en az kuş gribi kadar büyük yaşamsal sorunlara kapı açtığını biliyoruz. Peki ne kadar sorguluyoruz, değişiklik yapıyoruz davranışlarımızda? Kanser ve benzeri çağdaş hastalıkların yayılışı kuş gribinden daha mı yavaş, daha mı kontrol altında? Bu konuda bireysel duyarlılığımız medyayı takip etmenin ötesine geçebiliyor mu?

İnsan yaşamı ile ilgili kuş gribi bir "kriz" tanımlandığında, içinde yaşadığımız ve zaman zaman "bilgi-iletişim çağı" olarak da tanımladığımız bu süreçte sorunun algılanması, öncelikler arasındaki yeri, çözüm arayışları ve sorunun gerçek kaynağı hakkında son günlerde siz neler duydunuz, okudunuz, düşündünüz, neler konuştunuz ve yaptınız? Bir gözden geçirin.

Medyayı, endüstriyi suçlamak kolay, kısmen de her zaman haklı tarafı olacaktır bu konudaki eleştirilerimizin. Peki kendimizi izliyor muyuz acaba yeterince bu gibi durumlarda? Günlük yaşamlarımızda satın aldığımız ürün ya da hizmetlerin en az kuş gribi kadar büyük yaşamsal sorunlara kapı açtığını biliyoruz, peki ne kadar sorguluyoruz, değişiklik yapıyoruz davranışlarımızda? Bu gün kanser ve benzeri çağdaş hastalıkların yayılışı kuş gribinden daha mı yavaş, daha mı kontrol altında? Bu konuda bireysel duyarlılığımız medyayı takip etmenin ötesine geçebiliyor mu?

Bu soruların Buğday derneğinin misyonunda, çalışmalarında cevapları var. Hem teorik, hem pratik cevaplar üretiliyor, paylaşılıyor ve bilimselliğin, rasyonelliğin bütünsellikten kopuk olmadığı bir anlayış ile çalışılıyor Buğday'da. Dolayısı ile kuş gribi gibi gerçek ama sansasyon tarafı yüksek bir konuya yüksek bir öncelik ve beklenen tepkiyi vermeyebiliyoruz.

Bizce yaşamın bütününe sık sık bakmayı unutmamak gerek, yoksa kuş gribi kuşlardan bulaşmadan, bizi insanlığımızı tehdit eden, bizde bir çok konu ile ilgili körlük ve duyarsızlık yaratan bir etken haline gelebilir yaşamlarımızda.

Acılar, sorunlar kendi içlerinde çözümlerini de barındırırlar belli koşullarda. Özellikle insanın üretim-tüketim davranışlarından kaynaklı sorunlar çıkış noktalarında çözüm anahtarlarını içerirler. Bir tek dikkatli ve geniş bakış ve yapılması gerekenler, ödenmesi gereken bir bedel vardır özellikle zamansal ve fiziki anlamda. Çözümü istemek ve dürüst bir bakış açısı yeterli başlangıç koşulu sayılabilir çözüme giden yolda.

Haber No: 1042