-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Çiftçi Bilgilendirme Projesi
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 20-Ocak-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Avrupa Birliği'nin sivil toplum diyaloglarını geliştirme amaçlı hazırladığı Küçük Projeler Programı EUROPAID, Buğday Derneği ve Polonya'da bulunan Ziarno Derneği'nin ortak hazırladığı Çiftçi Bilgilendirme Projesi’nin uygulamasına başlandı. Toplam bütçesi 65 bin Euro olan proje ile kırsal kesimde yaşayan insanların AB katılım sürecine ayak uydurabilmeleri ve gelişmelerden haberdar olabilmeleri için eğitimler ve yayınlar aracılığı ile hem yerel sivil toplum kuruluşlarını hem de kırsal kesimde yaşayan insanları, çiftçileri bilgilendirmek amaçlanıyor.

 

 

Yıllardır Polonya'daki kırsal kesimin gelişimi için çalışmış ve AB katılım sürecinde katalizör görevini üstlenmiş bir kuruluş olan Ziarno Derneği bu proje çerçevesinde bilgisini ve deneyimini Buğday ile paylaşacak. Buğday Derneği de yerel kırsal bilgisini ve Ziarno'nun tavsiyelerini bir araya getirip kırsal kesimde eğitimler düzenleyecek ve bir Çiftçi Gazetesi oluşturup, AB katılım süreci hakkında kırsal kesimdeki insanları bilgiliendirecek. Böylece kırsaldaki nüfusun daha aktif bir biçimde AB katılım sürecine katkıları sağlanmış olacak.

Proje için pilot bölgeler olarak TaTuTa projesi ile tanınan bölgeler seçildi. Güney Ege ve Akdeniz'deki Fethiye , Datça ve Milas ilçeleri; Göller Bölgesi'nden Ağlasun, Başmakçı ve Eğirdir; Kuzey Ege’den Küçükkuyu, Gökçeada ve Ahmetçe; Doğu Anadolu bölgesinden Pasinler,  Kemaliye ve Kelkit ; Orta Karadeniz bölgesinden ise Terme, Gümüşhacıkoy, Osmancık ve Niksar projenin pilot bölgeleri olacak.  Proje bir yıl sürecek.

 

Haber No: 1037