-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ellerinizi yeşilleyin: Ekolojik köyler ve sürdürülebilir kalkınma
Kategoriler: Doğa Dostu Yerleşimler
Tarih: 07-Nisan-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde Küresel Ekolojik Köyler Ağı (GEN) Doğal sistemler üzerindeki baskıların giderek arttığı bir dünyada; gelecek için bütünsel ve ekolojik bir yola geçiş, göçe zorlanmış ve aç insanlara kalacak yer ve yiyecek sağlamakla yeryüzüyle uyumlu yaşamak için gereken stratejileri hızla uygulamaya başlamalıyız.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi ve Küresel Ekolojik Köyler Ağı (GEN)

 Doğal sistemler üzerindeki baskıların giderek arttığı bir dünyada; gelecek için bütünsel ve ekolojik bir yola geçiş, göçe zorlanmış ve aç insanlara kalacak yer ve yiyecek sağlamakla yeryüzüyle uyumlu yaşamak için gereken stratejileri hızla uygulamaya başlamalıyız. Avrupa Küresel Ekoköyler Ağı (Global Ecovillage Network-GEN Europe); Johannesburg’da yapılan "Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi"nde, ekolojik köylerin, adil ve saygılı toplumların oluşumunda örnek olarak sunulduğu, bir dizi halka açık seminer, toplantı ve ekotur hazırladı. Ekolojik köyler, günümüzün kente karşı kırsal yerleşim ikileminin ötesine uzanıp 21. yüzyılda insan yerleşimlerinin yeniden düzenlenmesi ve planlanması için yaygın olarak uygulanabilir modeller ortaya koyuyor. GEN, çalışmalarında yerel kültürlerin desteklenmesi, uygun teknolojilerin kullanımı ve yeryüzünün onarımı konularını sıkça gündeme getiriyor ve pratik örneklerin birbiri ile iletişimini sağlıyor.

1992 yılında yapılmış olan Rio Dünya Zirvesi’nden bu yana, Küresel Ekoköyler Ağı altı kıtaya yayıldı. Bu köylerde yaşayanların sayısı 15 bin kişiyi buluyor. Birkaç GEN ekolojik köyü "yaşam ortamını geliştirmede en iyi uygulamalar" olarak UNCHS ödülüne layık görüldü. Bununla birlikte GEN; Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde Özel Danışman Statüsü ve Johannesburg Zirvesi hazırlıkları dahilindeki "Sürdürülebilir Şehirleşme konulu Bölgesel Forumlar" programında UNITAR'ın ortağı konumuyla onurlandırıldı.

Seminer programı

Johannesburg'da "Kentsel ekoloji", "Demokratik ağların oluşturulması", "Katılımcı karar alma konusuna giriş", "Ekolojik köyler ve yoksulluğu hafifletme", "Yeryüzü onarımı", "Ekolojik köy tasarımı" konularında  Alejandra Liora Adler, Albert Bates, Lucilla Borio, Marti Mueller, Marian Zeitlin ve May East ve GEN'in diğer Eğitmenleri  seminerler verdi .

Afrika Eko-turları

Zirve esnasında Johannesburg’tan otobüsle iki saatte ulaşılan Tlholego adlı ekolojik köyde grup halinde konaklama yapıldı ve ekolojik köy sakinleri ile geleneksel Afrika yemekleri yenildi. Tlholego'nun permakültür ve sürdürülebilir tasarım unsurlarını gördükten sonra, Afrika'nın av hayvanları için ayrılmış en büyük bölgelerinden biri olan Güney Afrika ve Pilanesberg'deki en geniş antik köy alanı ziyaret edildi.

Bugday Dergisi ve Ekolojik Yaşam Portalinde periodik olarak GEN Küresel Ekoköyler iletişim Ağı hakkında güncel haberleri bulabilirsiniz.

Haber No: 103