ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Topraktaki plastikler sağlığı ve tarımı tehdit ediyor

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2022
Topraktaki plastikler sağlığı ve tarımı tehdit ediyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), plastiklerin tarımda kullanımının “feci” etkileri konusunda uyarıda bulunan bir rapor yayınladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü “plastiklerin kullanımını engellemek için kararlı eylem” çağrısında bulundu. BM’ye göre, toprakta okyanustan daha fazla mikroplastik kirlilik olabilir.

Bazı plastikler toksik kimyasallar içerir. Plastikler okyanusa girdiklerinde hastalıkları ve kimyasalları da toplayıp taşıyabilirler. Gıda ve Tarım Örgütü raporunda, tarımsal plastiklerin yönetiminin “6R modeli” aracılığıyla iyileştirilmesi çağrısında bulunuldu: Çöpe at, yeniden tasarla, azalt, yeniden kullan, geri dönüştür ve geri kazan.

Plastik kirliliğine dair konuşmaların çoğu, plastiklerin deniz ekosistemleri üzerindeki etkisine odaklanıyor. Ancak BM araştırmasına göre, aslında toprakta okyanustan daha fazla mikroplastik kirlilik olabilir.

FAO Genel Müdür Yardımcısı Maria Helena Semedo raporun önsözünde “Rapor, tarım sektöründe plastiklerin feci kullanımını durdurmak için kararlı bir eylem yapmamız konusunda yüksek sesle çağrıda bulunuyor” dedi.

Plastikler, tarımda malçlama filmlerinden plastik ağaç koruyuculara ve polimerlerle kaplanmış yavaş salınımlı gübrelere kadar çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Aslında, dünyada tarım için 2019’da bitki ve hayvan üretiminde 12,5 milyon ton (yaklaşık 13,8 milyon ABD tonu) ve aynı yıl gıda ambalajı için 37,3 milyon ton (yaklaşık 41,1 milyon ton) plastik kullanıldı.

Plastik tarım için faydalı olabilse de, halk sağlığı ve çevre üzerindeki etkisi konusunda endişeler artıyor. Bu özellikle topraklarımız için geçerli. Örneğin, malçlama filminden kaynaklanan mikroplastikler yüzey topraklarında biriktiğinde, tarımsal verimi düşürürler. Tarım topraklarındaki mikroplastiklerin insan sağlığına zarar vermek için besin zincirinde ilerleyebileceğine dair bir endişe de var. Bazı plastiklerin kendileri toksik kimyasallar içerir. 

Sheffield Üniversitesi profesörü Jonathan Leake, The Guardian’a topraktaki plastik kirliliğinin toprak sağlığı için önemli olan solucanlara zarar verdiğine dair kanıtlar olduğunu söylüyor.

Profesör, “tarım topraklarının plastik kirliliği, dünyanın çoğu yerinde toprak sağlığını tehdit eden yaygın ve kalıcı bir sorun” diyor ve ekliyor, “şu anda, uzun vadeli etkilerini anlamadan bu doğal olmayan malzemeleri büyük miktarlarda tarım topraklarına ekliyoruz.”

BM, plastik kirliliğinin dünya topraklarını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu kabul etti.

BM Çevre Programı’nın (UNEP) Besin Yönetimi Küresel Ortaklığı Koordinatörü Mahesh Pradhan yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, “Sorun şu ki, bu ürünlerin parçalanmasının tarım topraklarına uzun vadede ne kadar zarar vereceğini bilmiyoruz” dedi. Pradhan’a göre, “Toprakta ne kadar süre kaldıklarını, zamanla nasıl değiştiklerini daha iyi anlamak ve topraktaki mikroplastikleri tespit etmek için standartlaştırılmış yöntemler geliştirmemiz gerekiyor.”

FAO raporu ayrıca “6R modeli” aracılığıyla tarımsal plastiklerin yönetiminin iyileştirilmesi için çağrıda bulundu: Çöpe at, yeniden tasarla, azalt, yeniden kullan, geri dönüştür ve geri kazan. Plastiği tamamen ortadan kaldırmak için uygulamaları değiştirmek, plastikleri biyolojik olarak parçalanabilen alternatiflerle değiştirmek veya plastik atıkları yönetmek veya yeniden kullanmak için daha iyi yollar tasarlanabilir.

Tarımsal plastikler konusunda UNEP ile işbirliği yapan GRID Arendal’ın kıdemli uzmanlarından Kristina Thygesen, inovasyonun da olası bir çözüm olduğunu söyledi.

UNEP’teki açıklamasında, “Şu anda bir çiftçi yabani otları kontrol etmek için plastik kullanabilir ancak onun yerine belki de yabani otları tanıyabilen ve onları kaldırabilen küçük bir makine geliştirilebilir” dedi. “Yüksek teknolojili bir dünyada yaşıyoruz ve gerçekten istersek çözümler bulabiliriz. Yeni nesil bir tarım teknolojisi geliştirmemiz gerekiyor.”Çeviren: Özgür Göndiken

Kaynak: Plastics in soil threaten health and agriculturer, Olivia Rosane, World  Economic Forum

Fotoğraf: Steven Weeks/Unsplash

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş