ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Tohumlar Kampüslerle Buluştu

Yayınlanma Tarihi: 4 Şubat 2016
Tohumlar Kampüslerle Buluştu

Doğa Dostu Kent Bahçeleri “ projemizin ilk etabı olan “Tohumlar Kampüse” kampanyası bir yılını doldurdu. Adım Adım Oluşumu ile yapılan ortak çalışma sayesinde bir yılda 9 devlet üniversitesi kampüsü, doğa dostu kent bahçelerine kavuştu…

Mersin, Çukurova, İTÜ, ODTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji , Ege, Balıkesir, Çanakkale 18 Mart ve Adnan Menderes Üniversiteleri, Tohumlar Kampüse kampanyasıyla, kampüslerinde tohumla toprağı buluşturan üniversiteler. Kampüs bostanları, oluşan gıda toplulukları ile daha da renklenerek büyüyor, gelişiyor. Hemen hemen hepsinde kışlık tohumların ve fidelerin ekimi yapıldı, kompost uygulamaları devam ediyor, seralar kuruluyor, su hasadı için yöntemler deneniyor. Bostanlar ayrıca sosyalleşmek ve biraraya gelmek için de kullanılıyor; fim gösterimleri, söyleşiler ve yapılan etkinliklerle her geçen gün kalabalıklaşıyor.

Dönüşüm kendimizden başlar

Proje kapsamında iletişime geçtiğimiz, birlikte çalıştığımız öğrencisinden, rektörüne her birey, tecrübe ettiğimiz modelleri kendi çevrelerinde de hayata geçirebilme ve gıda topluluğu oluşturma yönünde harekete geçebilme olasılığı taşıyor. Projenin teorik bölümünde verdiğimiz “Ekolojik Yaşama Giriş Eğitimi” ile gıdadan ulaşıma, enerji kullanımından tüketim alışkanlıklarına birçok alanda tüketici olmaktan “türetici” olmaya giden yolu anlattığımız gençler, bunu bostanlarda kendi gıdalarını yetiştirirken uyguladıkları gibi kendi hayatlarında da hayata geçirmeye başlıyorlar. Bu da, ‘Dönüşüm insanın kendisinden başlar’ inancımıza can katıyor.. İyi bilginin yayılması ve çoğaltılması içinse bir bahçecilik kitabı ve video hazırlıyoruz. Projemiz önümüzdeki dönemde, kamusal alanlarda doğa dostu kent bahçeleri kurma niyeti ve amacıyla devam edecek.

 

 

 

 

 

 

1 adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş