ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Şişli %100 Ekolojik Pazar 16 yaşında

Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2022
Şişli %100 Ekolojik Pazar 16 yaşında

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Türkiye’de güvenli ve zehirsiz gıdanın yaygınlaşması için gösterdiği çabaların sonucu olarak 2006 yılında Şişli Belediyesi işbirliği ile kurulan Şişli %100 Ekolojik Pazar 16. yılını kutladı.

Tarım zehirlerinin kullanılmadığı, tüm canlılar için adil bir üretim biçimiyle üretilen, sağlıklı ve organik sertifikalı ürünleri tüketicilerle buluşturan %100 Ekolojik Pazarlar’ın Türkiye’deki ilk örneği Şişli %100 Ekolojik Pazar, 16. yıldönümünü etkinliklerle kutladı.

Pazar üreticileri, esnafı, müşterileri, Şişli Belediyesi ve Buğday Derneği temsilcilerinin bir araya geldiği Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, 11 Haziran 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilen kutlama kapsamında; Özlem Osmanoğlu ile fide dikimi, Leyla Aslan ile Hazine Avı oyunu, Şule Şenol ile T-İstasyonu ahşap oyuncak tezgâhında oyun ve üretim atölyeleri düzenlendi. Alper Pınarbaşı ve Ali Dilber’in de canlı müzik performansları ile yer aldığı etkinliğe özellikle çocuklar yoğun bir ilgi gösterdi.Yıldönümü etkinliğine katılarak üreticileri ve esnafı tezgâhlarında ziyaret eden Şişli Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Zeybek, sağlıklı gıdaya ulaşma noktasında %100 Ekolojik Pazar’ın önemli bir rol üstlendiğini ve Belediye olarak bu değerin yükseltilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Buğday Derneği Kurucusu Victor Ananias’ın öncülüğünde hizmete açılan, Türkiye’nin ilk organik pazarı Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın 16 yıldır tüm paydaşları bir araya getirdiğini belirten Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Ekolojik pazarlar, üretim hikâyelerini unutmuş ve gıdasının nereden, ne şekilde geldiğini sorgulamayı bırakan şehir insanının gıdasının sorumluluğunu tekrar ele alarak gıda ile kopan bağını üreticiler ile birlikte tekrar onarmasına vesile oluyor.” dedi.16. yılında %100 Ekolojik Pazar

Türkiye’nin ilk ekolojik pazarının kurulması için gereken yasal zeminin Buğday Derneği’nin çabalarının sonucu oluşmasının ardından ilk olarak Şişli %100 Ekolojik Pazar; Haziran 2006’da, 45 tezgâh ve doğayla uyumlu üretim yolunda bir araya gelen organik ürün sertifikası sahibi 23 üreticinin katılımı ile açıldı.

Ekolojik tarımın yaygınlaşması için yeni bir model oluşturan Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, 16 yılda, çoğunluğunu üreticilerin oluşturduğu esnaf sayısı 83’e, tezgâh sayısı ise 330’a yükseldi. Şişli %100 Ekolojik Pazar kuruluşundan bu yana, Türkiye çapında art arda açılan ve sayısı 16’yı bulan diğer organik pazarların öncüsü ve modeli oldu.

Pazar, bugüne kadar oluşturduğu model sayesinde Ankara, Afyon, Eskişehir, Hatay, İzmir, Mersin ve Zonguldak gibi Türkiye’nin birçok farklı noktasından 900’ün üzerinde taze sebze ve meyve üreticisinin organik ürünlerini İstanbul halkı ile buluşturduğu bir alan yaratarak üreticiyle müşterinin arasındaki mesafenin azalmasını sağlıyor. 

Şişli’nin ardından, İstanbul’un Kartal ve Bakırköy gibi farklı ilçelerinde, İzmit ve mevsimlik olarak Kayseri Kocasinan’daki beş ayrı noktada, Buğday Derneği danışmanlığında kurulan %100 Ekolojik Pazarlar’dan ekolojik ve zehirsiz gıdaya erişenlerin sayısı her geçen gün artıyor. İstanbul’da organik sertifikalı ürünlerin en uygun fiyata alınabileceği yer olma özelliğini taşıyan %100 Ekolojik Pazarlar, aynı zamanda pek çok dükkân, satış noktası ve e-ticaret sitesinin ürünlerini Şişli %100 Ekolojik Pazar’dan temin etmesi sayesinde “Türkiye’nin organik ürün hali” rolünü de üstleniyor.

%100 Ekolojik Pazarlar, hem 2006’ya kadar ihracat odaklı olan ekolojik ürün sektöründe iç pazarın gelişmesini sağlıyor hem de süt türevi ürünlerin, istiridye mantarının, elma pekmezinin, hurmanın, siyez ve karabuğday ununun, safranın ve daha pek çok yeni ekolojik ürünün iç pazarda satılabilmesine öncülük ediyor. Şişli’de kurulduğu ilk yıl 3-5 ton civarında olan haftalık taze sebze ve meyve satışları bugün, haftalık ortalama 17 ton, yılda yaklaşık 860 tona kadar ulaşarak artışını sürdürüyor. 


Organik ürün bereketi tüketiciyi ve üreticiyi besliyor

%100 Ekolojik Pazarlar, yarattığı istihdam ve düzenli gelir sistemiyle, üreticilerin ekolojik yollarla sertifikalı olarak ürettiği ürünlerin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğini korumasını sağlıyor. 

Sağlıklı ve güvenilir gıdalar için her cümartesi günü Şişli’de bir araya gelen üretici ve tüketiciler, üç nesil boyunca kurdukları organik bağları güçlendirerek üretimlerine ve paylaşımlarına devam ediyor.

%100 Ekolojik Pazarlar, halkın alışveriş ve pazar yerlerindeki sosyalleşme kültürünü koruyarak ve geliştirerek ekolojik yaklaşımla yeniden ele alınmasını, yarattığı sosyal ortam ve etkinliklerle alışverişin gıda boyutunun ötesinde, sosyal ve kültürel düzeyde bir paylaşım aracı olmasına katkı sunuyor.


%100 Ekolojik Pazar Ailesi

Sağlıklı gıdanın adresi Şişli %100 Ekolojik Pazar’a gelin, geleceğin tohumlarını birlikte yeşertelim…


Buğday Derneği’nin danışmanlığında kurulan %100 Ekolojik Pazarlar
Bakırköy: Cuma günleri, Airport Alışveriş Merkezi’nin arka açık otoparkında, 09.00-16.00 saatleri arasında.
Şişli: Cumartesi günleri, Cumhuriyet Mah., Gökkuşağı Lala Şahin Sok., Feriköy’de, 07.00-17.00 saatleri arasında.
Kartal: Pazar günleri, Kordonboyu Mah., Hükümet Cad., Ekolojik Pazar Alanı’nda, 08.00-17.00 saatleri arasında.
İzmit: Cumartesi günleri, 41 Burda Alışveriş Merkezi’nde, 10.00-18.00 saatleri arasında.
Kayseri – Kocasinan: Pazar günleri, Erciyesevler Mah., Mazı Sk., Kocasinan’da, 08.00-17.00 saatleri arasında. *Sadece Ağustos-Kasım ayları hizmet vermektedir.

Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş