ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Zehirsiz, sağlıklı gıdaya nasıl ulaşabilirim?

Türkiye’de ekolojik tarımın son yıllarda hızlı gelişme göstermesinde, üretimlerinde hem insan hem de çevre sağlığını düşünen çiftçilerin yanı sıra, tüketici talebinin payı büyük. Tüketicinin talebindeki artış, doğa dostu üretim yapan çiftçiler için önemli bir motivasyon kaynağı. Artan tüketici farkındalığı ve talebi sonucunda zehirsiz gıdaya ulaşmanın yolları da gün geçtikçe çeşitleniyor.

Eğer gıdanızı bahçe, balkon veya mahalle bostanlarında kendiniz yetiştiriyorsanız ya da yerelde ve nasıl ürettiğinden emin olduğunuz çiftçilerle iletişim halindeyseniz, şanslısınız. Ancak doğa dostu üretim yapan çiftçilere yerelde ulaşma şansınız yoksa; sayıları giderek artan ekolojik/organik pazarlar, doğal ürün dükkânları, marketlerin organik ürün reyonları, üreticiden tüketiciye doğrudan kargo, internetten ekolojik ürün satışları, gıda toplulukları ve tüketici kooperatifleri sağlıklı gıdaya ulaşmanın yolları arasında.

Gıdanızın sorumluluğunu alarak; yerel, zehirsiz ve mevsimsel ürünleri tercih edebilir, doğa dostu yöntemler ile tarım yapan çiftçileri destekleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için Zehirsiz Sofralar Pestisit Eylem Ağı tarafından “Tüketici Rehberi”ni okuyabilirsiniz.

Buğday Derneği tarafından hazırlanan “Doğa Dostu Kent Bahçeciliği” kitabından kendi gıdanızı nasıl yetiştirebileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz.


Paylaş