ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

%100 Ekolojik Pazarlar nasıl denetleniyor?

Buğday Derneği olarak, sağlığımız, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya, üretken topraklar bırakabilme amacı ve ekolojik (organik) tarım ürünlerinin iç pazarda güvenilir, adil ve sürdürülebilir biçimde yaygınlaşabilmesi için ilk olarak 2006 yılında Şişli Feriköy’de başlattığımız %100 Ekolojik Pazar projesi; organik ürünlere yönelik artan talep ile birlikte İstanbul’da Kartal ve Bakırköy, Kayseri’de Kocasinan ve İzmit’e de yayılarak bugün artık %100 Ekolojik Pazar Standartları’na dönüşmüş durumda.

Yerel yönetimler ile işbirliği içerisinde kurulan ekolojik pazarların artması, paralelinde diğer pazarlama kanallarının da devreye girmesi iç pazarda lojistik ve ticari dinamiklerde hızlı bir yaygınlaşma getirdi. Hem değişen mevzuatlar hem de hızla gelişen iç pazar dinamikleri sebebi ile Derneğimiz %100 Ekolojik Pazar Standartları’nı tüketici haklarını koruyabilmek, üreticiler arasında haksız rekabeti ortadan kaldırabilmek için daha da detaylandırdı, geliştirdi. Bu dinamiklere diğer organik sektör paydaşlarının da katılımcı olması için iç pazar komiteleri kurdu, tüketiciyi işin içine çekmeye çalıştı, lobi ve sertifika kuruluşlarını bilgilendirme çalışmalarına hız verdi. 

Organik pazarlara ürün tedarik eden tüm üreticiler/müteşebbisler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kontrol ve sertifika kuruluşlarınca denetlenir ve arazi ve ürünleri sertifikalandırılır. Bu yetkilendirilmiş kuruluşlarda ilgili bakanlıkça denetlenirler.

%100 Ekolojik Pazarlar’a gelen ürünlerin üretime dair müteşebbis sertifikaları ve ekleri, pazarlamaya dair ürün sertifikaları ve ekleri, alım satıma dair faturaları, ürünlerin çeşitleri ile miktarları ve etiketlerinin kontrolü, haftalık sertifika kuruluşu iletişimleri, kayıt, veri paylaşımı ile birlikte, yasal sorumluluğumuz olmamasına rağmen; rutin tarım zehiri (pestisit) kalıntı analizleri yapıyor, %100 Ekolojik Pazarlar’ımıza ürün tedarik eden üreticilerin arazilerini ve aracıların depolarını ziyaret ediyoruz. Aracı kuruluşların her bir ürün alımına dair stok takibi de ziraat mühendislerimiz tarafından yapılıyor. Şüpheli durumlarda ise depo ziyaretleri yapılarak, ürünlerden numune alınıyor.


Paylaş