DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

“Ne Yapmalı” Serimiz Devam Ediyor!

Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2015
“Ne Yapmalı” Serimiz Devam Ediyor!

Dünyada üretilen gıdanın üçte biri çöpe gidiyorsa, her gün gıda tüketen her birimizin üstüne düşen sorumluluk payı var. Peki Ne Yapmalı…

Mümkün olduğu kadar az ve sık alışveriş yapmalı ve gıdayı en iyi şekilde saklayarak besin değerlerinin kaybetmelerini ve bozulmalarını önlemeli.

Gıdayı nasıl saklayalım?

1. Etilen üreten gıdalarla etilenden etkilenen gıdaları ayrı saklamak gerekir. Bazı meyve ve sebzeler etilen denen bir gaz üretir. Bu kokusuz ve zararsız bir gazdır ancak diğer gıdaların yumuşamasına, erken bozulmasına yol açar. Etilen üreten gıdalar şunlardır: Kayısı, avokado, muz, kavun, kivi, nektarin, şeftali, armut, erik ve domates. Etilenden etkilenen gıdalarsa şunlar: Elma, brokoli, havuç, hıyar, patlıcan, yeşil yapraklı sebzeler ve karpuz.

2. Buzdolabında saklamayın: Patates, soğan ve domatesi buzdolabı yerine serin bir yerde ancak birbirlerinden ayrı tutun. Olgunlaşmamış meyve ve sebzeleri buzdolabına koymayın, olgunlaşana kadar tezgahın üzerine, olgunlaştığında buzdolabına koyun.

3. Çilek, frambuaz gibi meyveleri yıkayarak saklamayın.

4.Turunçgiller serin, kuru bir yerde bir hafta saklanabilir. Ancak daha uzun süre dayanmalarını istiyorsanız bir file veya hava alan çanta içerisinde buzdolabında saklayın.

5. Nem çürümeye sebep olduğundan tüm sebzelerin kuru olmasına dikkat edin.

6. Yeşillikleri, altına kağıt mendil koyduğunuz cam kapta saklayın.

7. Buzdolabınızdaki bir gıda bozulmaya başladığında hemen çıkartıp komposta atın yoksa diğer gıdanın çürümesini hızlandırır.

8. Buzdolabınızın içini sık sık temizleyin.

9. Buzluğa koyduğunuz etlerin dış kısmının kararıp sertleşmesini önlemek için sıkıca paketleyin.

10.Yemeklerinizi önceden planlamaya çalışın. (Demesi kolay, biliyoruz. Mümkün olduğu kadar)

2 adet yorum var

  1. Mustafa Gümüş

    Artan nüfusu doyurmak için GDO şart değil. Önce doğal yollar kullanılmalı. GDO büyük firmaların tekelleşme için ticari aracıdır. Örneğin M……. firmasının GDO lu mısır tohumunu eken üretici başka bir firmanın yabancı ot ilacını kullandığında ektiği mısır bitkisi de ölür oysa tohum u üreten firmanın yabancı ot ilacını kullanırsa ektiği mısır tohumu zarar görmez. OYUN A GELMEYELİM. Atalarımız boşuna evleneceğiniz kişinin 7 ceddini araştır dememiş. Bu GDO lu ürünler de 7 nesil boyunca denenmeden halkın kullanımına sunulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş