DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Klimadan daha güçlü boya

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2021
Klimadan daha güçlü boya

Bilim insanları, güneş ışığının %98’inden fazlasını yansıtan ve bazı klima üniteleri ile kıyaslandığında daha fazla etkiye sahip olduğu belirlenen beyaz renkte bir boya geliştirdiklerini duyurdu. İklim krizine dair sunulan inovatif çözümler arasında dikkat çeken bu boya, enerji tasarrufu yönünden değindiği noktalar ile bu krizin yarattığı olumsuz etkilerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla, binalarda bu boyanın tercih edilmesi, enerji kullanımını azaltması sebebiyle iklim kriziyle mücadele için de hayati bir önem taşıyor.

ABD’li mühendislerin geliştirmiş olduğu bu ‘’boya’’nın kökeni, Indiana’da yer alan Purdue Üniversitesi’nde 50 yıl öncesinde gerçekleştirilen ‘’ışımalı soğutma boyası’’ elde etme çalışmalarına dayanıyor. Altı yıllık bir araştırma sürecinde 100’den fazla malzeme üzerinde çalışmalarının ardından bilim insanları, güneş ışığını yansıtmada son derece etkili bir boya geliştirerek mevcut yüzeylerin çevredeki ortamın sıcaklığının altında soğultulmasını sağladı. 

Peki, bu soğutma işlemi ne kadar etkili? Purdue Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar, öğle vaktinde güneşin en yüksek olduğu zamanlarda, bu boya ile kaplanan yüzeylerin, çevrelerinden 4,5 santigrat derece daha soğuk olduğunu gösteriyor. Gece vakitlerinde ise bu skala 10 santigrat derece daha soğuk bir konumda karşımıza çıkıyor. 

Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Xiulin Ruan, bu boyanın yaklaşık olarak 1000 fit karelik bir çatı alanını kaplamak amacıyla kullanıldığında 10 kilovatlık bir soğutma elde edilebileceğinin altını çiziyor ve elden edilen bu soğutma işleminin çoğu evde kullanılan merkezi klimalardan daha güçlü olduğunu belirtiyor. Ruan’ın ekibi, ısıyı reddeden nitelikte olup ‘’ticari’’ hususta üretilen boyaların güneş ışığının yalnızca yüzde 80 ila 90’ını yansıttığını ve boyanın nüfuz ettiği alanları soğumaktan çok ısıttığını keşfetti. 

Ruan ve ekibi tarafından geliştirilen bu boya, yaklaşık olarak yüzde 98,1 oranında ısıyı yansıtıyor. Boyanın ‘’göz kamaştırıcı’’ parlaklığını elde etmek için yüksek konsantrasyonlarda, fotoğraf kâğıdı yapımında kullanılan aynı kimyasal içeriğe sahip olan, baryum sülfat parçacıkları kullanılıyor.

Unutulmamalıdır ki, çok çeşitli parçacık boyutları, kızılötesi ısı da dâhil olmak üzere güneşin ışık spektrumunun normalden çok daha fazla dağılmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla, ticari nitelikte üretilen boyaların kullanıldığı alanlar ile kıyaslandığında bu yeni boyanın kullanıldığı yüzeylerde çok daha fazla ölçekte soğuma işleminden söz etmek mümkündür. 

Purdue Üniversitesi’ne bağlı bilim insanları, parçacık konsantrasyonunu arttırarak daha fazla ölçekte beyaz bir bölgenin elde edilebileceğine inanıyor; ancak bu konsantrasyonun beraberinde getirdiği artan kırılgan durumun da üstesinden gelmeleri gerekiyor. Sonuç olarak, denilebilir ki, incelikleri açısından geliştirilmeye devam edilen bu ‘’boya’’, iklim krizi ve küresel ısınma ile mücadelede oldukça önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Çeviri: Deniz Saygı

Kaynak: How cool is that? New white paint ‘more powerful’ than air conditioning – Robin Eveleigh, Positive News

Fotoğraf: Purdue Üniversitesi/Jared Pike

Etiketler: , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş