ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Kaz Dağları’nda Zeytinliklerdeyiz

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2016
Kaz Dağları’nda Zeytinliklerdeyiz

Kaz Dağları’ndaki “Zeytinliklerde Biyolojik Çeşitlilik Dostu Tarım Faaliyetlerinin Belirlenmesi” isimli proje 2. yılına girdi. Projede farklı zeytincilik uygulamalarının biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve proje çıktıları ile de zeytinliklerde yeni uygulamalara yönelik önerilerin belirlenmesi amaçlanıyor…

Çanakkale Ayvacık ve Balıkesir Edremit ilçelerinde gerçekleştirilen ve toplamda 3 yıl sürecek proje; Erciyes Üniversitesi yürütücülüğünde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Doğa Koruma Merkezi, Buğday Derneği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi ortaklığında gerçekleştiriliyor. 

TÜBİTAK 1001 Programı tarafından desteklenen projede kuşlar, kelebekler, bitkiler ve örümcekler üzerine izleme çalışmaları, uzmanlar tarafından seçilen zeytinliklerde gerçekleştiriliyor. Bu yıl ilkbahar dönemi çalışmaları da, 11 Nisan‘da başladı. Türkiye’de tarımsal uygulamalarla biyolojik çeşitliliği bir arada ele alan az sayıdaki çalışmadan birisi olan bu proje yaklaşımının, Kaz Dağları dışındaki bölgelere ve diğer üretim biçimlerine yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi hem tarımsal üretiminin verimini, hem biyolojik çeşitliliğin korunmasını, hem de doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlayacak bilimsel altyapıyı oluşturması açısından çok büyük önem taşıyor. Bu kapsamda tarım-çevre destekleri biyolojik çeşitliliği destekleyen faaliyetleri odak alabilir ve belirlenen kriterler çerçevesinde üreticileri destekleyen programlar ülke çapında hayata geçirilebilir. Gelecek yıl proje çıktılarının merkezde ve yereldeki zeytin üreticileri ile paylaşılmasına katkı verilecektir.

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş