ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Bitki bazlı et

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2021
Bitki bazlı et

Bitkisel malzemeler ve 3D yazıcılarla et yerine geçebilecek malzemeler üreten İsrailli bir şirket, yeni ürününü piyasaya sundu. Ürün, bifteği andıran bitkisel bir proteinden oluşuyor. Şirketin daha önceki et alternatifi denemeleri, çoğunlukla hamburgerlerde kullanılan kıyma benzeri etlerle sınırlı kalmıştı. Şirket, daha büyük et parçaları üretme konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Barclays’e göre, bitkisel et sektöründeki satışlar 2029 yılına kadar 140 milyar dolara ulaşabilir. İsrailli şirket ‘Redefine Meat’, gelecek yılın sonuna kadar binlerce restorana ulaşmayı ve bitkisel et üretimi faaliyetlerini Avrupa’da genişletmeyi umuyor.

3D yazıcıda üretilen et; İsrail, Almanya, Hollanda ve İngiltere’de piyasaya sürüldü. Soya ve bezelye proteini, nohut, pancar, besleyici mayalar ve hindistancevizi yağından oluşan bu karışım pançeta olarak bilinen özel bir bifteği andırıyor.

Şimdiye kadar İsrail’de yaklaşık 150 restoranla birlikte çalışan şirket tek parça bitkisel et üretiminin alternatif et ürünlerine olan ilgiyi artıracağını söyledi. Bu alan çoğunlukla hamburger ve sosislerde kullanılan kıyma benzeri alternatif et ürünleriyle sınırlıydı.

CEO Eshchar Ben-Shitrit “Bu işte gerçekten para var. Etimizin olmasının sebebi de bu.” dedi.

Daha büyük et parçalarının üretimi daha da karmaşık bir süreç. Şirket bu konuda gelişmeye devam ediyor.

“Kapasiteyi artırıyoruz. Yaptığımız her parça bir öncekinden beş kat daha büyük. Yani değişiyoruz… Makineleri, akışı ve aynı zamanda ürün özelliklerini de değiştiriyoruz” dedi.

Şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde İsrail, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’da beş fabrika daha kurmayı planlıyor. Barclays, teknoloji ilerledikçe ve bitkisel etlerin lezzetini ve çeşitliliğini geliştirdikçe, sektördeki satışların 2029 yılına kadar 140 milyar dolara, yani dünya et pazarının yaklaşık %10’una ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Kaliforniya markaları olan Beyond Meat (BYND.O) ve Impossible Foods ile İspanyol markası Novameat arasındaki rekabet şimdiden bir hayli yüksek. Redefine Meat daha önce 35 milyon dolarlık fon elde ettiğini ve bu fonu büyük ölçüde artırdığını açıklamıştı. Ancak toplamının ne kadar olduğunu açıklamayacağını duyurdu.

Ben-Shitrit, “İsrailli bir bitkisel et şirketinin şimdiye kadar ulaşabileceği en büyük miktara ulaştık.” dedi.

Makul bir çerçevede değerlendirecek olursak, bu yılın başlarında laboratuvarda inek hücrelerinden et yetiştirmek için bir yöntem geliştiren İsrail girişimi Aleph Farms 105 milyon dolar topladı.

Çeviri: Gökada Yılmaz

Kaynak: İsrail üretimi bitki bazlı et, Ari Rabinovitch, World Economic Forum

Fotoğraflar: REUTERS/Amir Cohen

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş