ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Güneş kremlerindeki kimyasallar Akdeniz’deki deniz çayırlarında birikiyor

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2022
Güneş kremlerindeki kimyasallar Akdeniz’deki deniz çayırlarında birikiyor

Yapılan bir araştırma, güneş kremlerinde bulunan kimyasalların Akdeniz’deki deniz çayırlarında biriktiğini gösteriyor.

Bilim insanları Akdeniz’e özgü ve Mollarca kıyılarında bulunan bir deniz çayırı türü olan Posidonia oceanica’nın gövdesinde bulunan ultraviyole filtrelerin ekosistem üzerinde tehlikeli etkileri olabileceği konusunda endişeli.

Araştırmacılar, bu kirliliğin turistik bölgelerdeki eğlence aktivitelerinin ve atık boşaltım faaliyetlerinin bir sonucu olduğuna inanıyorlar.

Marine Pollution Bulletin’de yayınlanan bir araştırmanın ortak yazarlarından Dr. Silvia Díaz Cruz, “Limandaki aktiviteler, atık su boşaltım faaliyetleri ve turizm, bu bölgeyi etkiliyor. Akdeniz sığ, küçük ve kapalı bir deniz, UV-emici kimyasal yoğunlukları yüksek seviyelere ulaşabiliyor.” yorumunda bulundu.

Toplanan örneklerde, oksibenzon, avobenzon 4-methyl, benzylidene camphor, benzofenon-4 ve metilparaben gibi çeşitli güneş kremi içerikleri yoğunlukları tespit edildi. Bu kimyasalların deniz çayırları üzerindeki tam etkisi henüz bilinmesi de araştırmacılar potansiyel zararlı etkilerinden endişe ediyorlar. 

Ortak yazarlardan Prof. Nona Agawin, “Eğer güneş kremleri, birikmenin ötesinde fotosentezi ve deniz çayırlarının verimliliğini etkiliyorsa bir sorun var demektir. Çünkü deniz çayırlarının Akdeniz kıyılarında önemli ekolojik rolleri var.” diyor.

Posidonia oceanica, Akdeniz kıyılarında geniş çayırlar oluşturuyor ve sağlıklı bir okyanus ekosisteminin sağlanması açısından çok önemli bir role sahip. Deniz çayırları çok farklı deniz türüne ev sahipliği yapıyor ve karbon yutağı görevi görüyor. Ayrıca tampon bölge olarak kıyı bölgelerini erozyona karşı koruyor.

Daha önce yapılan araştırmalar UV filtreli güneş kremlerinde bulunan kimyasalların balıklar, kaplumbağalar ve yunuslar üzerinde olumsuz etkilerini olduğunu, üreme sistemlerini etkilediğini ve gelişimlerine zarar verdiğini gösteriyor.

Ayrıca bu kimyasallardan mercan resifleri de etkileniyor, bu sebeple Hawaii, Florida ve Palau gibi turistik bölgelerde kullanımı yasaklanıyor. Benzer bir yasal düzenlemenin Akdeniz ülkelerinde de yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Araştırmacılar, UV ışınlarını filtreleyen kimyasalların deniz çayırları üzerindeki etkilerinin daha fazla araştırılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Çeviren: Nil Ormanlı Balpınar

Kaynak: Sunscreen chemicals accumulating in Mediterranean seagrass, finds study, Safi Bugel, The Guardian

Fotoğraf: Boris Horvat/AFP/Getty Images

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş