ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Griden yeşile: Birmingham’da otoparkın üstünde benzersiz bir çiftlik önerisi

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2023
Griden yeşile: Birmingham’da otoparkın üstünde benzersiz bir çiftlik önerisi

“Gri alanı yeşil üretken alana dönüştürme” vizyonunun bir parçası olarak Birmingham’daki çok katlı bir otoparkın üstünde türünün ilk örneği olması planlanan kentsel çiftlik yerel, taze gıda sağlamayı, sürdürülebilir tarımı teşvik etmeyi ve karbon emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

Yerel gıda üretimini teşvik eden bir taban örgütü olan Slow Food Birmingham bir çiftlik, seralar, topluluk alanı ve bahçenin yanı sıra bir eğitim merkezi ve kafeyi içeren tasarım planlarını inşa etmek üzere konseye teklifler gönderdi.

Çiftliğin, Birmingham sakinleri için yerel olarak yetiştirilen taze gıda sağlayacağı, aynı zamanda sürdürülebilir tarımı teşvik edeceği ve karbon emisyonlarını azaltacağı belirtiliyor.

Gıda güvenliğini sağlamak üzere tasarlanmış bir sistem

Slow Food Birmingham’ın kurucusu ve proje lideri Kate Smith, “Önerimiz, değişen dünyayla başa çıkarken gıda güvenliğini sağlamak üzere tasarlanmış bir sistem düşüncesinin parçasıdır” diyor.

Grup, otoparkın üst katlarını yeniden kullanmanın, “gri alanı yerel toplumun ihtiyaç ve isteklerini merkeze alan, yeşil ve üretken bir alana dönüştürme” vizyonunun ilk adımı olduğunu söylüyor.

Smith, “Hedeflerimizden biri de insanlara bir şehrin ortasında olduğumuzu ve yılın 12 ayı gıda yetiştirdiğimizi gösterebilmek” diyor. “Toplumu buraya getirmek ve onlara ellerini kirletme fırsatı vermek, hangi gıdayı satın alabilecekleri ve nasıl pişirebilecekleri hakkında konuşmak istiyoruz.”

Onaylanması halinde bu tesis, şehrin Jewellery Quarter bölgesindeki Vyse Street otoparkının üst katlarında inşa edilecek ve bir topluluk kooperatifi tarafından yönetilecek.

“Jewellery  Quarter şehrin en az yeşil alana sahip bölgesi, dolayısıyla insanların tarım yapabileceği hiçbir yer yok. Karantina sırasında üyelerimizden birinin aklına otoparkın üstündeki alanı kullanma fikri geldi çünkü bölge sakinleri olarak buranın yeterince kullanılmadığını biliyoruz” diyen Smith, Paris’te bir çatıda bulunan dünyanın en büyük kentsel çiftliğinden esinlendiklerini de sözlerine ekliyor.

Planlar arasında bir biyoçeşitlilik merkezi, bir kafe, gıda yetiştiriciliği ve yemek pişirmeye olan ilgiyi arttırmak için yerel okullar ve kolejlerle ortaklıklar kuracak bir eğitim merkezi yer alıyor.

Proje için tasarımları hazırlayan Urban Design Hub şunları söyledi: “Döngüsel ekonomi ilkelerini kullanarak bu projenin yerel toplumu daha sağlıklı ve yerel gıdalara yeniden bağlamak için bir katalizör olmasını ve aynı zamanda yapılı çevrenin neye benzediğine dair algılarını değiştirmesini umuyoruz.”

Otopark aynı zamanda yerel ürünlerin kargo bisikletiyle Jewellery Quarter bölgesi ve yakınlarında yaşayanlara, işletmelere ve adil gıda topluluklarına ulaştırılması için bir merkeze de ev sahipliği yapacak.

1989’da kurulan küresel bir organizasyon olan Slow Food yerel yemek kültürlerini ve geleneklerini korumak, fast food’un yükselişine karşı koymak ve insanların yediklerine ve yediklerinin nereden geldiğine olan ilgilerini artırmak için çalışıyor.

Slow Food Birmingham, girişimin, yerel konaklama işletmelerinin çevresel etkilerini ve mali giderlerini azaltmalarına yardımcı olacağını ve aynı zamanda civarda yaşayanlar için alışveriş maliyetini düşüreceğini söylüyor.

Smith, “Daha şimdiden Birmingham dışından ne yaptığımıza dair ilgi olduğunu duymaya başladık ve insanlara tasarladığımız şeyi nasıl uygulayabileceklerini ne kadar sürede öğretebileceğimizi merak ediyoruz” diyor. “Nihayetinde, diğer insanlara bunu nasıl yapacaklarını öğretebilmek istiyoruz.”


Çeviren: Özlem Gürtunca

Kaynak: Griden yeşile: Birmingham’da otoparkın üstünde benzersiz bir çiftlik önerisi, Jessica Murray, The Guardian

Fotoğraf: Urban Design Hub

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş