DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

E-Ticaret’te hedef: Sıfır emisyon

Yayınlanma Tarihi: 20 Haziran 2021
E-Ticaret’te hedef: Sıfır emisyon

Online alışveriş ve hızlı teslimat talebinde yaşanan artış çevresel sorunlara yol açıyor. Teknoloji şirketleri, 2030’a kadar tedarik zincirlerinde net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak için önlemler almaya başladı.

Son iki senede e-ticaret tarihindeki en büyük artışa tanıklık ediyoruz. Bu gelişmeler, ihtiyacımız olan (bazen de olmayan) şeylerin kapımıza kadar teslimatını sağlarken, özellikle nakliye kısmındaki karbon emisyonu nedeniyle olumsuz etkilere yol açıyor.

Amerikalı karbon-nötr taşıma şirketi Sendle’ın lojistik müdürü Dennis Oates konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Küçük üretici/satıcılara gelen az sayıdaki siparişin alıcılara ulaştırılması sürecinin karbon izi, büyük alışveriş siteleriyle kıyaslandığında ne yazık ki çok daha yoğun. Bunun sebebi büyük hacimli alışverişlerin tedariğini ve birkaç gün, hatta birkaç saat içinde tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan bu sitelerin oldukça büyük lojistik güce sahip olması. Yani hareket eden her kamyonda az sayıdaki siparişlerin aksine yüzlerce, binlerce ürün taşınıyor.” ”

Hedef, bu sürecin A’dan Z’ye sıfır karbon özellikli olması. Bunun yolu da elektrikli araçlardan geçiyor. Kişisel kullanım için elektrikli araçların satışı her geçen gün artıyor. Ticari kullanımına baktığımızda ise, FedEx’in 2040 yılına kadar tüm filolarını sıfır karbon elektrikli araçlarla değiştireceğini açıkladığını görüyoruz. UPS geçen sene itibarıyla 10 bin elektrikli kamyon siparişi verdi ve 2024’e kadar bu sayıyı ikiye katlamayı hedeflediğini açıkladı. DHL, 2050 itibarıyla dört bataryalı tır modelini piyasaya sürdü. Amazon, 2024 itibarıyla tüm kamyonlarının %80 yenilenebilir enerjiyle çalışacağını ve 2030 yılı ile birlikte de bu oranı %100’e çıkaracağını belirtti.  


Çeviren ve derleyen: Dila Balça Öğün

Kaynak: E-Commerce Seeks the Path to a Zero-Emissions Future – Robert J. Bowman, SupplyChainBrain

Etiketler: , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş