DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Datça’da Kompost Yapımına Başladık

Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2015
Datça’da Kompost Yapımına Başladık
3-5 Ekim tarihlerinde, “Tarımsal Atıklardan Kompost Yapımı” projemiz kapsamında, Datça Yazıköy’de düzenlediğimiz ücretsiz eğitime, Datça’dan ve Türkiye’nin dört bir yanından katılım oldu…
Yaklaşık 35 kişilik kompost öncüleriyle birlikte, eğitime ilk önce toprağın yapısı ve ihtiyaçlarını anlayarak başladık. Proje kapsamında alınan ve Yazıköy Kooperatifine verilen dal öğütücüyle ağaç budaklarını öğüttük. Öğüttüğümüz budakları inek gübresi, toprak, kaya tozu, nitrojen içeren yeşil otlar, az miktarda pekmez ve maya ile karıştırarak Bokaşi kompostumuzu kurduk. Kompostumuz daha ilk günden ısınarak, başarılı olduğumuzu kanıtladı. Bu yöntemle 20 gün içerisinde topraktaki canlılığı artıracak kompostumuz hazır olacak.
İkinci güne, bu sefer bitkilerin toprakla ilişkisini ve ihtiyaçlarını anlayarak başladık. Köyde Cengiz Amca’nın evine misafir olduk, hep birlikte bu sefer de sıvı gübre yaptık.
Üçüncü günümüz mevsimsel döngüleri anlamak ve kurduğumuz kompost sistemlerinin işleyişini kontrol ederek geçti.
Bu eğitimin içeriği ve fazlası, ilerleyen aylarda Buğday Derneği’nin hazırlayacağı bir kitapçık ve videoda harmanlanacak ve bilginize sunulacak.
Toprağın bereketine şükranla…

1 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş