ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çatı bahçeleri şehirlerdeki ısıyı azaltıyor

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2022
Çatı bahçeleri şehirlerdeki ısıyı azaltıyor

Güneşi yansıtan parlak çatı bahçeleri, diğer adıyla bitki ve yeşilliklerle dolu “yeşil çatılar” şehir içi sıcaklığı hafifletiyor. NASA, şehirlerdeki sıcaklıkların ortalama 10 derece daha yüksek olma eğilimini “kentsel ısı adası” olarak tanımlıyor. Küresel ısınma yoğunlaştıkça, kentsel ısı adalarının da artması bekleniyor. Bu da yeşil çatıların çok daha önemli hale geleceği anlamına geliyor.

NASA yaptığı basın açıklamasında, “kentsel ısı adası” etkisini göz önüne seriyor. Açıklamada, şehirlerde sıcaklıkların asfalt ve beton gibi malzemelerin ısı emilimi ve tutulması nedeniyle civardaki diğer bölgelerden on derece daha yüksek olduğu belirtiliyor.

NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden (GISS) araştırmacılar, çatı kaplamasında kullanılan katran ve diğer koyu renkli malzemeler yerine “yeşil çatılar”a geçilmesini öneriyor. Bu yöntemin şehir sıcaklığının büyük bir kısmını hafifletmekte yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Çalışmanın sonuçları yakın zamanda Sustainable Cities and Society dergisinde yayınlandı.

Earth.com’un haberine göre çalışmanın ortak yazarlarından Christian Braneon, “Şehirler büyüdükçe ve geliştikçe altyapıları hakkında iyi kararlar almaları gerekiyor. Çünkü bu kararların etkileri gelecekteki 30 ila 50 yılı etkileyebiliyor.” dedi. “Sıcak hava dalgalarını ve ekstrem ısınmayı göz önünde bulundurmak ve bu doğrultuda kararlar almak önemlidir.”

NASA’nın açıklamasında, GISS araştırma ekibinin 2000 ‘li yılların başında Chicago’da kurulan üç yeşil çatı sitesinin uydu görüntülerini incelediği ve bunları 1990 ile 2011 yılları arasında çekilen görüntülerle karşılaştırdığı belirtildi. Yeşil çatıları kullanmayan sahalarda ve yakındaki kontrol sahalarında yüzey sıcaklıklarının ve bitki örtüsünün ne kadar değiştiğine bakıldı.

Yeşil çatılardan yararlanan üç ortamın ikisinde sıcaklıklar düştü. Araştırmanın sonucu, yeşil çatıların sıcaklıkları düşürmedeki başarısının kullanılan bitkilerin çeşitliliği, konumu ve diğer faktörlere bağlı olabileceği saptandı.

NASA’dan Braneon, “Binanıza yeşil çatı kurmanın önemli bir etki yaratacağını düşünebilirsiniz. Ancak çoğu zaman binanın etrafında otopark gibi geçirimsiz malzemelerden inşa edilen yapılara tanık oluyoruz. Sonuç olarak, otoparkın ısıtma etkisini azaltabilirsiniz ancak bitki örtüsünün sahip olduğu soğutma etkisini kesinlikle yaratamazsınız.”

Garden and Design’a göre yeşil çatı ile çatı bahçesi arasında fark var. 

Yeşil çatılar genellikle daha hafiftir ve yerleştirilmesi daha kolaydır, çünkü yapısında daha çok otlar ve çiçekli bitkiler kullanılır. Çatı bahçeleri ise genellikle bitki, ağaç, çiçek ve otların yanı sıra bir tür “açık hava odası” oluşturmak üzere kurulur.

Genellikle daha az yeşil alana ve ağaca ev sahipliği yapan kentlerde yüksek sıcaklık gözlemleniyor. Bu durum yaşlıları ve düşük gelirli toplulukları da orantısız bir şekilde etkiliyor.

Çalışmanın başyazarı Kathryn McConnell, “Önerdiğimiz yöntemlerin düşük gelirli bölgelerde yaşayan insanlara yol gösterici olmasını umuyorum” dedi.

Çeviren: Gökada Yılmaz

Kaynak: Rooftop gardens can help alleviate heat in cities, study finds, Cristen Hemingway Jaynes, World Economic Forum

Fotoğraf: CHUTTERSNAP/Unsplash

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş