ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Özlem Gürtunca

İletişim Sorumlusu

1992 yılında Tekirdağ’da doğdu. Severek okuduğu İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü bitirdiğinde üretim ve tüketim sistemleri ile ilgili sorgulamaları onu akademiye yönlendirdi. Aynı alanda lisansüstü eğitimine başladı ve 7 yıl kadar araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Çalışmalarında sürdürülebilir tasarıma yönelmesi, temiz gıda arayışı, şehirde sıkışması, büyüdüğü İmroz rüzgârlarına geri dönmek istemesi aynı zamanlarda baş gösterdi. Hem meslek hayatında hem özel hayatındaki arayışlar birçok noktada kesişti ve aslında hayatı parçalara bölmemek gerektiğini fark etti. Sorun tek başına mesleğinde, İstanbul’da ya da saplantılı ada sevgisinde değildi.

Bu kesişimlerin dönüm noktası permakültürle tanışması oldu. 2018’de Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nden Permakültür Tasarım Sertifikası (PRI PDC) eğitimi aldı. Mesleğini ve hayatını dönüştürmeye başladığı 2019 yılında Buğday Derneği gönüllüsü oldu. İletişim ve eğitim ekiplerinde 4 yıl gönüllü olarak bulunduktan sonra, 2023 yılı başında Medya ve Yayınlar Sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Hem teorik hem pratik olarak Permakültür Tasarımı çalışmalarına da devam ediyor. Gökçeada’da yaşıyor ama sık sık ada dışına çıkıp yeryüzünü dolaşmaktan geri durmuyor. Okumayı, yazmayı, resim yapmayı, müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, öğrenmeyi, üretmeyi, kalabalık sofraları, konuşmayı, çocukları, yüzmeyi, bisiklet sürmeyi, fotoğraf çekmeyi, doğada ve denizde olmayı, kısaca; yaşamayı çok seviyor.