ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Murat Demirtaş

Yönetim Kurulu Üyesi

1974 yılında İstanbul’da doğdu. Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Bir süre karanlık odacı, fotoğrafçı ve multivizyon yönetmeni olarak çalıştı. Sanat eğitimi almak için 1995 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’ne girdi. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre heykel yaptı. 2005 yılında evlendi. Sinema, Reklam Filmleri ve Tiyatrolar için özel dekorlar yapan ekiplerin parçası oldu.

Düzensiz, belirsiz ve biraz da kimyasal işlerden uzaklaşıp 2010 yılında bir kafeterya açtı. Aynı yıl ilk oğlu Eren’in doğumu ile küçük ölçekli çiftlikler ya da ekolojik pazarlardan beslenmeye başladılar. 2013 yılında kafeteryayı kapattı. Oğlu Eren’e bakmayı ve eğitimi ile ilgilenmeyi yeni işi edindi. Eren ile katıldığı bir etkinlikte ilk ekşi mayası ile tanıştı. Dönüşüm, ekmek ile başladı. 2014 yılında ev ekonomisine destek olmak için yarı zamanlı iş ararken “Fırınımdan Ekmekler” ortaya çıktı. Talep eden ve ulaşabildiği herkese yürüyerek, sırtında ekmek taşıdı. 2015’te ikinci oğlu Ozan doğdu.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar Konferansı’na konuşmacı olarak davet edildi. Sıradan ve normal gördüğü hayatının çok da sıradan olmadığını fark etti. Davet edildiği birçok mutfakta ekmek pişirdi. Bireysel ve kurumsal atölyeler verdi. 2018’de ön ayak olduğu Kolektif Fırın, 2019-2020 arasında Salt Beyoğlu mutfağında onlarca ekmekçi ve yüzlerce katılımcı, sadece atalık buğday unları ile ekmekler , çorbalar ve aşureler pişirdiler.

2020 yılında koronavirüs ile adeta her şey yeniden başladı. 2021 yılında İstanbul’dan, İzmir, Tire’ye taşındı. Aynı yıl Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Halen ekmek pişirmeye ve vaktinin çoğunu evinde, ailesi ile birlikte geçirmeye devam ediyor.