ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Merve Atınç

Gıda Mühendisi

1992 yılında İstanbul’da doğdu. Üniversitede gıda mühendisliği okuduğu yıllarda Macaristan ve Almanya’ya eğitim ve çalışma amacıyla gitti. Buralarda fonksiyonel gıda, katkı maddesi içermeyen gıdalar, organik tarım gibi konulara ilgi duydu ve bu alanlarda çalışmalar yaptı. Ülkesine dönüp gıda sektöründe özel bir şirkette çalışmaya başladığında, öğrendiği ve benimsediği pek çok kavramın sektörde yerinin olmadığını gördü. Mesleğini sorguladığı bir dönem Buğday Derneği ile yolu kesişti, TaTuTa ekolojik çiftliklerinde gönüllü olarak çalışmaya başladı. Toprakla tanış oldu. Burada öğrendikleri hayatındaki dönüşümü de başlatmış oldu. Bu dönüşüm, beraberinde güzellikler getirirken, Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar Projesi’nde Gıda Mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Bir yandan akademik olarak çalışmalar yapan Merve, İstanbul Üniversitesi’nde başladığı yüksek lisans eğitimini gıda güvenliği alanında yaptığı araştırma ile başarıyla tamamladı. Şimdilerde %100 Ekolojik Pazarlar’da danışmanlık yapıyor, halkla ilişkiler çalışmalarına destek oluyor ve proje kapsamında pazardaki üreticilerin arazilerini ziyaret ediyor.

Victor Ananias’ın ‘‘Bu pazar bir alışverişten, ekolojik sebze meyveden çok öte bir hareket, bir halk platformu, bir paylaşım mekânı…’’ cümlesini pazara girdiği her gün duyumsuyor ve pazarda geçirdiği zamanın çok değerli olduğunu düşünüyor. Türkiye’de organik tarımın önemi, tarım zehirleri, farkındalıkla gıda seçimi ve tüketimi konularında bilgi ve deneyimini aktarmak amacıyla öğrenmeye ve dönüşmeye devam ediyor. Bu yolculuğunda öğrendiklerini herkesle paylaşmak amacıyla İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı ve Buğday Derneği’nin çatısı altında sağlıklı gıdaya erişim, gıda güvenliği gibi konularda söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıyor, bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.