ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

Ayşe Nur Kurşun

İklim Dostu Çiftlikler Projesi Asistanı

Sivil toplum kuruluşlarına olan ilgim, üniversitede Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitimimi sürdürürken başladı. Küresel dünyanın beraberinde getirdiği birçok sorun olduğunun farkındaydım ve bu sorunlarla mücadele etmenin en özgür yolunun bu alan olduğunu farkettim. Bu fikir bana güç verdi ve dahil olabileceğim yerel ve uluslararası örgütleri araştırmaya başladım. İlk deneyimim 2018 yılında Greenpeace Akdeniz’in kaynak geliştirme biriminde kaynak geliştirici olarak çalışmak oldu. Profesyonel olarak bu çalışmayı yürütürken bütüncül yaklaşma isteği duydum ve aynı zamanda bir Greenpeace gönüllüsü de oldum.
Aslında bugüne kadar yaptığım ve beni bu pozisyona getiren olayların ilk adımı gönüllülük deneyimimdi. Bir atölyenin ardından olağan akışında sohbetimizi ederken, aynı gelecek kaygıları ve bir şeyleri değiştirme isteğine sahip insanlarla bir arada olmak beni bulunduğum ana fazlasıyla ait hissettirdi ve o akşamdan sonra attığım her adımda bu anı hatırlamaya karar verdim. Bu sayede kendimi bir çok alanda geliştirme ve özellikle iklim krizi gerçeğiyle bir çok insanı yüzleştirme fırsatı buldum. 
Gönüllülük deneyimimi daha da derinleştirmek adına Avrupa Gönüllülük Hareketini araştırmaya başladım ve 2022 yılında bir yıl sürecek bir projeye kabul aldım. Oradayken Oxfam International ve Climate Action Network Europe’un birlikte yürüttüğü SPARK adlı bir çalıştaya başvurdum ve 8 haftalık online eğitimin ardından Brüksel’de yüz yüze gerçekleşecek olan 5 günlük programa katılmaya hak kazandım. Burada dünyanın farklı yerlerinden 25 genç İklim Aktivisti İle tanışıp onların deneyimlerini anlama ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nde karar verici rolünde olup iklim krizi alanında uzman kişilerle tanışma, yapısal süreçlerini anlama fırsatı yakaladım. 
Bütün bu deneyimler bana farklı alanlar ve çalışma disiplinleriyle sivil toplum içerisinde nasıl yer alabileceğimi gösterdi. Türkiye’ye dönmemin hemen ardından Zehirsiz Sofralar hareketinden beri takip ettiğim Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği nin İklim Dostu Çiftlikler projesi beni oldukça heyecanlandırdı ve bu projenin bir parçası olmak isteğimle ekibe dahil oldum.