DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Bisiklet dostu Paris

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2021
Bisiklet dostu Paris

Bisiklet kullanmayı tercih edenlerin koşullarını daha da iyileştirmek amacıyla Paris Büyükşehir Belediyesi, yeni adımlar atarak 250 milyon Euro yatırım yaptı. Güncellenen ‘’Plan Velo: 2. Eylem Planı’’, şehrin tamamen bisiklet dostu olmasını hedefliyor.

‘’Paris şehrinin, 2021 – 2026 yılları arasında tamamen bisiklet dostu olmasını ve bu hususta şehrin geneline 130 kilometre güvenli bisiklet yolları eklemeyi hedefliyoruz.’’ 

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo

Günümüzde birçok Avrupa şehrinin bisiklet dostu olduğunu gözlemlesek de araba kullanımının hâlâ daha fazla olduğunu söylemek mümkün Paris şehri içerisinde genel olarak araba kullanmayı veya metroya binmeyi tercih edenler çoğunlukta olduğu için bisiklete binen kişiler adına kolaylık sağlayan adımların daha önceki dönemlerde fazla olmadığını görüyoruz. Buna karşın, 2019 senesindeki ulaşım grevi ve tecrübe edilen pandemi koşulları neticesinde azımsanamayacak sayıda insanın şehirde dolaşmak için bisikletlerini kullanmaya döndüğünü söylemek mümkün. Pandemi süreci içerisinde ise bisiklet kullananlara özel 50 kilometreden fazla geçici şerit kalıcı hâle getirildi.

‘’Plan Velo: 2. Eylem Planı’’ güncellemeleri ile birlikte Paris’in 2026 yılına kadar tamamen bisiklete dostu olması amaçlanıyor. Bu güncellemeler, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun girişimleri kapsamında bisiklete binmeyi tercih eden vatandaşlar için daha fazla önlem alınmasını içeriyor. Bu önlemler ile bisiklet yollarının 130 kilometre uzatılması ve güvenli hâle getirilmesi hedefleniyor.

2. Eylem Planı içerisinde ayrıca daha fazla bisiklet dostu konaklama tesisinin eklenmesi, otomobiller için ayrılmış bazı park yerlerinin bisiklet park yerlerine dönüştürülmesi ve bisiklet yolları için kar temizleme ve genel temizlik gibi bakım önlemlerinin arttırılması yer alıyor. Bunlara ek olarak, eylem planı, öğrencilere okullarda bisiklet sürmeyi öğretmeyi, şehrin her bölgesine tamir atölyeleri eklemeyi ve bisiklet turizmini teşvik etmeyi de içeriyor. 

2. Eylem Planı kapsamında  Paris’in genelinde otomobiller için ayrılmış park yerlerinin %70’inden fazlasının dönüştürülmesine ve tek yönlü caddelerde trafiğe karşı daha güvenli bisiklet yollarının oluşturulmasına şimdiden başlandı. Plan dâhilinde ayrıca trafik ışıklarının bisiklete ve toplu taşımaya binmeyi tercih eden vatandaşlara fayda sağlayacak şekilde yapılandırılması hedefleniyor. Bu hususta, mevcut trafik sistemine yeşil dalga sisteminin entegre edilmesiyle otobüs, tramvay veya bisiklet kullananlara öncelik verilmesi amaçlanıyor.

Bu önlemler, şüphesiz ki Paris’in dünyaca ünlü bisiklet dostu bir şehir hâle gelmesinin önünü açacaktır. ‘’Plan Velo: 2. Eylem Planı’’nın başarılı ve net sonuçlar doğurması dünya genelindeki diğer metropolleri de benzer önlemler almaya teşvik edebilme potansiyelini de elinde tutuyor.


Çeviri: Deniz Saygı

Kaynak: Paris plans to be completely cyclable by 2026 Paige Bennett, World Economic Forum

Fotoğraflar: Jilbert Ebrahimi/Unsplash

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş