DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

2018’de neler yaptık?

Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2019
2018’de neler yaptık?

2019’un bu ilk günlerinde geçtiğimiz yıla bakıp neler yaptığımızı görelim istedik. Bu yıl daha fazlasını birlikte yapmak umuduyla…

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam

Açık Radyo’da yıllardır sürdürdüğümüz Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam programında bayrağı 2018’de Yönetim Kurulu Başkanımız Leyla Aslan Ünlübay devraldı ve harika programlar hazırlayıp sundu. Toplamda 2018 yılı boyunca 50 radyo programı yapıldı. Programları buradan dinleyebilirsiniz.

Ekolojik Yaşam Buluşmaları

Uzun zaman ara verilen söyleşi ve etkinliklere 2018’de tekrar başladık. Yıl içerisinde toplam 12 buluşma gerçekleşti; 10’û İstanbul, 1’i Antalya, 1’i İzmir’de. Buluşmalarda yerel tohumlardan yeni köylülüğe, ekolojik yaşama dair farklı konular tartışıldı. 


Buğday Eğitimleri

Yine uzun zamandır ara verilen eğitimlere 2018’de tekrar başladık. 2 Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi, 1 Organik Tarıma Giriş Eğitimi yapıldı. Ellerimiz tohuma, toprağa değdi…

Arılar için arı gibi!

Live and Let Bee projemiz tamamlandı, ekolojik arıcılık ile ilgili kaynakların ve proje bilgilerinin yer aldığı web sitesi (arilariyasatalim.org) açıldı. Bu projede üzerinde durduğumuz noktalardan biri olan “neonikotinoid yasağı” ile ilgili, 10 kurum ile birlikte ortak bir çalışma yapıldı ve başarılı oldu. Neonikotinoidler, ilgili karar eksiklikler barındırsa da yasaklandı. Konuyla ilgili ortak çalışmamız sürüyor.

Söz, yetki, karar Pazar Komisyonları’nda!

2017 kararı verilen, %100 Ekolojik Pazarlar’da yönetim sorumluluğunu komisyonlara devretme sürecinde önemli adımlar atıldı. Şişli %100 Ekolojik Pazar’da belediye ile konuyla ilgili protokol imzalandı ve Şişli %100 Ekolojik Pazar Komisyonu çalışmalarına başladı. Kartal pazarımızdaki komisyonlarda toplantılarını sürdürüyor.

Gerçekten “doğal” mı?

“Doğal” teriminin pazarlama malzemesi olarak kullanımının yasaklanması için kampanya başlattık. Kampanya sürecinde 53 bin imza toplandı. İmzalar Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunuldu, değerlendirme sonucu bekleniyor. Kampanyaya başladığımızda, bazı büyük markaların “doğal” kelimesini kullanmayı bıraktıkları görüldü. Konuyla ilgili farkındalığın kalıcı bir yasağa dönüşmesi için çabalarımız sürecek.

Gezici Buğday!

2018 yılında Buğday pek çok farklı organizasyonda ve lokasyondaydı. Ekoloji İzmir Fuarı, Bodrum Elemental Sound Festivali, Naturel Festivali vb. etkinliklerde toplam 14 etkinlikte stant açıldı; Boğaziçi, Koç, Yıldız Teknik gibi üniversitelerde, TMMOB, Sivil Düşün, Ya Da, Kadıköy Kent Konseyi gibi kurumların etkinliklerinde toplam 73 panel/sunum/atölye gerçekleştirdi.

Sosyal medyada Buğday

Instagram’da 1 yılda takipçi sayımızı 8 binden, 56 bine çıkararak önemli bir atılım gerçekleştirdik. Twitter’da takipçi sayımız 39 binden, 56 bine; Facebook’ta ise 242 binden binden 245 bine yükseldi.


Yeni üyeler, yeni gönüllüler!

2018 yılında 243 yeni üye, 316 yeni gönüllü Buğday ailesine katıldı. Buğday Derneği üye ve gönüllülerimizin desteğiyle 2019 yılında da yeni umut tohumları atmayı, attığı tohumları yeşertmeyi sürdürecek…
S

Etiketler:

1 adet yorum var

  1. ibrahim karamemet

    Pekii, çok güzel. Ama, 2019 da neler yapacağınızın bir taslak takvimini açıklarsanız sizi daha verimli izlemek olanaklı olur. Geçmişte neler yaptığınız rapordur, biraz da reklam. Gelecekte neler yapacağınız (mız) ise katılımı ve bilinci arttırır, gelecektir. Bence daha önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş