DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

% 100 Ekolojik Pazarlardan Güzel Haberler

Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2015
% 100 Ekolojik Pazarlardan Güzel Haberler

Şişli % 100 Ekolojik Pazar, 7 Kasım Cumartesi gününden itibaren, aramıza katılan yeni üreticilerle daha renkli, daha bereketli. Bu arada denetimler de devam ediyor: İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü , İlçe Müdürlükleri ile birlikte Organik Pazar denetimlerini arttırdı…

Türkiye’nin ilk organik pazarı olan Şişli % 100 Ekolojik Pazar, 2006 yılından bu yana diğer organik pazarlara öncü olmaya devam ediyor. Türkiye’de naylon poşet kullanımının kaldırıldığı ilk pazar olma özelliğine de sahip olan Şişli % 100 Ekolojik Pazar’da, 7 Kasım itibariyle aramıza yeni katılan 8 üretici diğer üreticilerimiz gibi Türkiye’nin dört bir yanından üreticiler. Biri, ilk yerli organik bisküvi üreticisi. Antalya Çıralı’dan narenciye, İzmir ve İznik’ten sebze meyve üreticileri, İç Anadolu’dan badem/ceviz üreticisi, Amasya’dan elma, alıç, sirke, pekmez üreticisi ve Tunceli’den bal üreticisi yeni katılımcılarımıza, bereketli kazançlar diliyoruz.

Şişli % 100 Ekolojik Pazarda organik sertifikalı gıda ürünü satanların %85’i üreticilik niteliği taşıyor. “Hem üretici hem aracı” olanları ayrı bir kategori yaparsak: Sadece kendi gıda ürününü satanlar %66, hem kendi ürünlerini satıp hem aracılık yapanlar % 19, sadece aracılık yapan esnaf ise tüm gıda satıcıları içinde %15. 75 tezgah sahibi kişi ve kurumun 67’si organik sertifikalı gıda ürünü satmakta. Diğer 8 tezgahın ise 4’ü yiyecek, 4’ü organik temizlik, sağlık, kozmetik ürünleri satan üretici, aracı, ithalatçı.

Denetimler artıyor

İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 12.03.2015’te aldığı karar doğrultusunda, İlçe Müdürlükleri ile birlikte Organik Pazar denetimlerini arttırdı. Yapılan habersiz denetimlerde ürünlerin sertifikaları, irsaliye ve faturalarından tezgah sahiplerinin ticari kimliklerine kadar her türlü belge kayıt altına alındı. Belge denetimlerinin yanı sıra pazarlardan örnekler alınarak zirai ilaç kalıntı analizlerine de gönderildi. 2015 yaz ve güz dönemlerinde Buğday Derneği işbirliğindeki Kartal ve Şişli %100 Ekolojik Pazarlarında, ikişer kere, üst üste denetimler ve zirai ilaç kalıntı analizi için numune alımları gerçekleşti.

Kartal %100 Ekolojik Pazarda alınan domates, kırmızı mercimek, yumurta, erik, pirinç ve kuru üzüm numuneleri ile Şişli %100 Ekolojik Pazarda alınan salatalık, muz, redglobe üzüm, tavuk, mandalina ve fasulye numunelerinin hepsi temiz çıkmıştır.

Buğday Derneği ise bugüne kadar %100 Ekolojik Pazarlarda 112 analizde, 86 farklı üreticinin 185 farklı ürününü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutmuştur. Ayrıca Dernek olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi %100 Ekolojik Pazarlara katılan aracı esnafın stoklu ürünlerinin stokları takip edilmekte, kullandıkları depolar düzenli ziyaret edilerek gerekli kontroller yapılmaktadır. Son olarak ziraat mühendisimiz Sakine Önalan,  8 Kasım’da 4 üreticimizin kullandığı Kartal %100 Ekolojik Pazar yakınlarındaki soğuk hava deposunu ve 10 Kasım’da bir başka esnafın özel deposunu denetlemiştir.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından 2006 Haziran’ında İstanbul’da, Şişli – Feriköy ile başlatılan % 100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik yaşam/doğayla barışık yaşam felsefesini ve kültürünü paylaşma ve yaygınlaştırma alanlarıdır. İstanbul’da Şişli, Küçükçekmece, Kartal, Bakırköy ve Beylikdüzü; Kayseri’de sezonluk olarak hizmet veren Talas ve Kocasinan % 100 Ekolojik Pazarlarda buluşmak dileğiyle…

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş