ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Plastikler okyanuslara ulaşmadan önce nehirlerden toplanabilir

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2022
Plastikler okyanuslara ulaşmadan önce nehirlerden toplanabilir

Okyanus ekosistemlerini plastik kirliliğinin boyutu göz korkutucu. BM Çevre Programı (UNEP), her yıl okyanuslara 8 milyon ton plastik atık eklendiğini söylüyor. Sert önlemler almazsak tahminler bunun 2025 yılına kadar iki katına çıkabileceğini gösteriyor.

İstatistikler ezici görünebilir, engellenmesi imkânsız gelebilir. Ancak bir dizi şirket sorunu kaynağında çözmek için uğraşıyor. Şimdiden büyük bir fark yaratan, düşük teknolojili ama yenilikçi çözümler getiriyorlar.

Okyanusları korumak için nehirleri temizlemek

Tatildeyken Vietnam’daki Mekong Nehri’nin plastik kirliliğinin ulaştığı boyutu gören üç arkadaş harekete geçtiler. Bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdiler ve bir şirket kurdular.

Yerel olarak inşa edilmiş, düşük teknolojili ve düşük maliyetli “TrashBoom”larını yarattılar. Trashboom, akıntı aşağı doğru giderken plastik atıkları yakalamak için bir nehir boyunca uzanan yüzer bir baraj. TrashBoom, çitlere benzeyen tel örgü bariyerlere bağlı standart plastik borulardan yapılmış şamandıralardan oluşuyor. Ağ bariyeri, yüzeyin altında yüzen plastik parçalarını yakalamak için suya doğru uzanıyor. Şirket, TrashBoom’un basitliğinin, gelişmekte olan pazarlarda hızla oluşturulabileceği, onarılabileceği ve ölçeklenebileceği anlamına geldiğini söylüyor. Ekip, TrashBoom’u dünyanın en kirli nehirlerinden birinde geliştirmek ve test etmek için Endonezya’nın Bandung kentindeki ulusal orduyla güçlerini birleştiriyor.

Cihaz, nehirden geri kazanılabilecek plastik atık miktarını önemli ölçüde artırıyor.

Açık kaynak teknolojisi

TrashBoom konseptini kanıtladıktan sonra Endonezya, Vietnam ve Hindistan’daki dağıtımları hızla büyütmeyi planlayan şirket, dünyadaki nehirlerde plastik yakalama fırsatlarını artırmak için teknolojiyi açık kaynak haline getirecek. 

Nehir plastiği için döngüsel bir ekonomi yaratmak

Okyanus plastiği sorununa yenilikçi bir bakış açısı getiren bir başka şirket de Finlandiya’da da kuruluyor.

Şirket, okyanuslara en fazla plastik kirliliği bırakan nehirlere 500 temizleme ve geri dönüşüm noktası kurmayı hedefliyor. Şirketin teknolojisine ev sahipliği yapan topluluklar, yalnızca daha temiz bir çevreden değil, aynı zamanda geri dönüşüm sürecine hizmet etmek için yaratılan yeni işlerden de yararlanıyor.

Şirket, 500 işletim sistemine sahip olmanın, her yıl çevreden 3 milyon tondan fazla atığı alırken, ev sahibi topluluklara 300 milyon dolardan fazla gelir temin edeceğini ve 400 binden fazla kişiye yüksek miktarda gelir sağlayacağını belirtiyor. 

Mumbai’de bir fark yaratmak

Projeleri arasında Hindistan’ın Mumbai kentindeki Mithi Nehri üzerindeki bir tesis bulunuyor. Aşağıdaki video, sudan büyük miktarda plastiğin çıkarılması için atık toplama sürecini gösteriyor. 

Link: https://www.youtube.com/watch?v=wcV0d9xyGpY&feature=emb_imp_woyt

Nehirden toplanan plastik, bir kimyasal geri dönüşüm tesisine gönderiliyor. Böylece okyanusa veya yerel çevreye karışacak olan atıklardan değer yaratılıyor. Proje ayrıca atık yönetimi konusunda eğitimler veriyor.

İki şirket de, Dünya Ekonomik Forumu’nun UpLink platformunun bir parçası. UpLink, dünyanın en büyük zorluklarından bazılarının üstesinden gelmek için yenilikleri kitle kaynaklı olarak kullanıyor. Küresel Plastik Eylem Ortaklığı ile işbirliği içinde plastik kirliliğini azaltmak için çalışıyor. Birlikte, yüksek potansiyelli yenilikçilerden oluşan bir topluluğa plastik kirliliğiyle mücadele etme yetkisi vermek için Küresel Plastik İnovasyon Ağı’nı kuruyorlar.

Bu hikâye ilk olarak Dünya Ekonomik Forumu’nda yayınlandı. (https://www.weforum.org/agenda/2022/02/plastic-pollution-rivers-innovative-solutions/)

Çeviri: Özgür Göndiken

Kaynak: These innovations pull plastic pollution from rivers before it reaches the ocean,  Simon Torkington, GreenBiz

Fotoğraf: Shutterstock/Abhishek Sah Photography

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş