-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Hasankeyf Raman Dağı'na taşınıyor
Kategoriler: Doğa Koruma, Ekolojik Mimari
Tarih: 03-Ekim-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ilısu Baraj Projesi’nin devreye girmesiyle su altında kalması beklenen Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf taşınıyor. Tarihi eserlerin, Raman Dağı eteklerinde oluşturulacak yerleşim birimine taşınacağı öğrenildi.İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Walter Gayger, Hasankeyf Kaymakamı Huriye Küpeli ve Ilısu Baraj projesini üstlenen konsorsiyumun yetkilileri, Raman Dağı eteklerinde bugün inceleme yaptı.
Hasankeyf’e yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan yeni bölge, aynı zamanda tüm ilçeye hakim. Tespit çalışması yapan yetkililer, konuyla ilgili resmi açıklamada bulunmadı. Ancak, amacın Hasankeyf’ten kurtarılacak eserlerin taşınacağı yerin belirlenmesi olduğu öğrenildi.
Kültür Bakanlığı’nın da yeni yer için 30 milyon euro’luk kaynak ayırdığı, bu paranın tarihi eserlerin nakli, müze ve yol yapımında kullanılacağı bildiriliyor.
Öte yandan Av. Arif Ali Cangı, Hasankeyf’in taşınma kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Cangı açıklamasında, “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'nın 20.maddesine göre; "Taşınmaz kültür varlıkları ve parçalarının, bulundukları yerlerde korunmaları esastır" dedi. T.C.nin de taraf olduğu 1992 Valetta/Malta Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi ile de Sözleşmeci Devletler; “…arkeolojik mirasın korunması için gerekli önlemleri almak, arkeolojik araştırma faaliyetlerini bilimsel güvence altına almak, arkeolojik mirasın tercihen bulunduğu yerde korunması ve bakımını sağlamayı …”taahhüt ettiklerini hatırlatan Cangı, “Hasankeyf'in taşınması yolunda alınacak idari karar mutlaka İdari Yargıya götürülmelidir” dedi.

 

 

Haber No: 922