-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Keyifli bir piknik sofrası
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Yöntemler, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Kullanım Alışkanlıkları, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 31-Temmuz-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kırlara çıkıp piknik yapma zamanı geldi... Güzel bir piknik sofrası kurmak konusunda herkes çok yaratıcı olabilir. Sağlıklı ve taze ürünlerden oluşmuş bir piknik sofrasının keyifli olabilmesi için ne piknik masasına, ne güzel örtülere, ne de şık servis tabaklarına ihtiyaç var.

Bir piknik sofrasını güzel kılan etrafında toplanan insanlar değil midir? Yemekler ister çimenin, ister bir portakal sandığının, isterse sepetlerin içinde yensin; sohbet güzel, insanlar uyumluysa piknik sofrası da o kadar keyiflidir aslında! Buğday’ın “Bahçe” projesi çerçevesinde bir araya gelindiği; erik, elma ve şeftali fidanlarının dikildiği, sebze ve meyve tohumlarının atıldığı güzel ve güneşli bir nisan hafta sonunda Buğday ekibi ve gönülleri de doğanın sunduklarını fark ederek, tat, koku alarak, dinleyerek, hissederek ve şükrederek “var olanı” paylaştılar. Piknik, götürülen binbir yiyecekten çok doğanın sunduklarının tadı alınarak, bizim ürettiklerimizden çok doğanın verdiklerinin olduğu gibi kabullenilmesiyle tadı damakta kalan, ruhumuzu, bedenimizi besleyen bir faaliyet haline gelebilir kolayca!

 

Rezeneli kuru fasulye

Malzemeler

1/2 kilo kuru fasulye*, 1 demet rezene, 1 büyük baş soğan, 1/2 su bardağı zeytinyağı*, deniz tuzu

Bir gün önceden suda beklettiğiniz kuru fasulyeyi iyice haşlayın. Bir tencerenin içine soğanı doğrayıp, rezene ile zeytinyağında biraz çevirin. Üzerine haşladığınız kuru fasulyeyi koyun. Yeteri miktarda su ve tuz ekleyin. Biraz kaynadıktan sonra rezeneli kuru fasulyeniz servise hazır olacak... Afiyet olsun!

*Ekolojik olanını tercih ediniz.

 

Haber No: 829