-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
'Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor'' Projesinde İlk Evre: Belediyeler için Anket
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Yaşam ve Kültür, Kullanım Alışkanlıkları, Kültür, Bireysel Gelişim, Eğitim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 24-Haziran-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


''Doğada çöp yoktur çünkü doğa her türlü çöpünü dönüştürür.'' diyerek başlattığımız kompost hareketini “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projemizle sürdürüyoruz. Buğday Derneği olarak proje amacımız; ülkemizde büyük ölçekli kompost üretimi için gereken bilgi ve tecrübe aktarımını sağlamak, bunun için bakanlıklardan belediyelere, pek çok kamu kuruluşuyla birlikte hareket etmek.

“Organik atık” tabir edilen bağ-bahçe ve mutfak atıkları, çöpe atıldıklarında ciddi boyutta çevre felaketine sebep oluyorlar: Suları ve toprağı zehirliyor, geniş doğal alanları kaplıyor ve küresel iklim değişikliğinin önemli bir sebebi olan metan gazı salıyorlar. Oysa, bu tip “organik atık”ları kompost gübresine dönüştürmek, böylece hem doğayı koruyup hem de toprağı bereketlendirmek mümkün. Pek çok ülke, farklı sistemler ve farklı büyüklükteki tesislerde bunu yapıyor. Türkiye’de ise yasal mevzuat var ama altyapı ve uygulama yeterince yaygın değil. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında desteklenen “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesinde ilk önce Türkiye'deki belediyelerin kompost konusunda durdukları yeri ortaya çıkarmak üzere bir durum ve ihtiyaç analizi yapıyoruz. Bunun için Belediyelerin katılımına açık bir anket düzenledik. Bu ihtiyaç analizi sonucunda; anket katılımcıları arasından 21 Belediye seçilerek, temsilcileriyle birlikte, AB'deki kompost konusunda iyi uygulamalarıyla öne çıkan 3 Avrupa şehrine saha ziyareti gerçekleştireceğiz.

Organik atık komposta dönüştürüldüğünde, belediyelerin çöp toplama giderleri düşer, çöp alanlarına giden atık miktarını azalır orta ve uzun vadede çevreye ve insanlara büyük fayda sağlar. İyi nitelikli kompost, toprağın verimini artırır ve maddi değere sahip olduğundan belediyeye ek kaynak sağlar.

Projenin ilk adımı olan İhtiyaç Analizi anketi, Türkiye’de atığın, özellikle de organik atığın durumunu belirleyebilmek amacıyla, belediyelere yönelik olarak hazırlandı. Belediye yetkilisi veya çalışanı olmayanlara da görev düşüyor; Belediyelerin anketi doldurmaları için herkes bağlı bulunduğu Belediyeye anket linkini gönderebilir.                                       

Anketin doldurulması, Türkiye’deki durumun sağlıklı bir analizinin yapılması konusunda çok fayda sağlayacak. Bu proje sayesinde “siyah altın” denen organik çöpün ülkemizde en iyi şekilde değerlendirilmesi mümkün olacak.

Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor Projesi Belediyeler için İhtiyaç Analizi Anketi'ne buradan ulaşılabilir.

Anketi doldururken oluşabilecek sorular ve ek belge gönderimleri için: emre@bugday.org

Haber No: 7916