-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Çocuklarla Doğaya Çıkıyoruz!
Kategoriler: Tohum, Kullanım Alışkanlıkları, Bireysel Gelişim, Eğitim, Doğa Dostu Yerleşimler, Bitkiler, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Ekolojik Mimari
Tarih: 16-Ekim-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çocuklarla AVM’ye değil, doğaya çıkıyor; plastik oyuncaklarla değil, doğayla oyun oynuyoruz. İlk 'Doğa Gözlem Okulu'muz, 31 Ekim’de, Beşiktaş Yıldız Parkı’nda. 10:00-12:30 arası 5-7 yaş grubu, 14:00-16:30 arası 8-11 yaş grubu için olacak.

Doğa Gözlem Okulu ile amacımız, çocuklarla birlikte, kentlerimizde her şeye rağmen yaşayan ve pek çok canlıya barınak olan doğal alanları gezmek ve tanımak. Doğayı yeniden oyun arkadaşımız yapmak. 

Programda, eğitimcimiz Burcu Meltem Arık ile birlikte Yıldız Parkı’nda ve çevremizde yaygın olan ağaç ve sonbahar çiçeklerini tanıyacağız. Elimizde büyüteçlerle, bitkilerin barındırdığı yaban hayatını inceleyeceğiz. Güneşli günlerde, kış vakti bile karşımıza çıkan kelebeklere şaşıracağız. Bulut gözlemi yapacağız. Ağaçların tohumlarını toplayıp farklı tohumların nasıl yolculuk ettiğini konuşacağız.  

Doğa Arkadaşımın Kutusu

Doğa gezimiz sırasında, etik kurallar çerçevesinde, doğal malzemeler toplayacağız. Daha sonra bu malzemelerle hep birlikte bir kolaj yaparak doğayla bağımızı kuvvetlendirecek, yaratıcılığımızı kullanacak, Doğa Gözlem Okulu’ndan birbirimize vereceğimiz harika bir hatırayla geri döneceğiz. 

Eğitimci Burcu Meltem Arık Hakkında: 

1976 yılında Antakya’da doğdu. ODTÜ Kimya Bölümü’nde okudu. Çevre ve Endüstriyel Kimya programını tamamladı. 1997 yılında Kuş Gözlem Topluluğuna katıldı.1998 yılında Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin sulak alan ve kuş koruma çalışmalarında gönüllü olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında aynı dernekte Eğitim Sorumlusu olarak profesyonel çalışma hayatına katıldı. 2003 yılında Doğa Derneği kurucuları arasında yer aldı ve 2007 yılına kadar Eğitim Koordinatörü olarak görev yaptı. 2007-2008 arasında Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi’nde öğretmen politikaları, eleştirel düşünme ve iyi örnekler çalışmalarını yürüttü. 2009-2011 yılları arasında 'Türkiye’nin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Geliştirilmesi' projesinde UNEP Eğitim Danışmanlığı görevini üstendi. 2004-2011 yılları arasında TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi’nde "Doğada Bu Ay" köşesini yazdı. 2011-2014 yılları arasında TEMA Vakfı’nın Eğitim Bölümü Başkanı sorumluluğunu aldı. Eylül 2014 tarihinden bu yana Avrupa Konseyi, ÇEKÜL Vakfı ve Buğday Derneği’nde bağımsız çalışmalar yürütüyor.  Bilgi Üniversitesi’nde Ocak 2015 itibariyle Ekolojik Okuryazarlık, Eylül 2015 itibariyle Biyomimikri dersleri veriyor. 3 yaşındaki kızı Sumru ile doğa keşifleri yapıyor.

Eğitim yeri: Yıldız Parkı -Beşiktaş / İstanbul ( Saat 10.00-12.30 arası 5-7 yaş grubu, 14.00-16.30 arası 8-11 yaş grubu için)

Tarih: 31 Ekim 2015

Eğitim ücreti: Aidat borcu olmayan Buğday üyelerine 55 TL, üye olmayanlara 75 TL.

*Buğday Derneği tarafından,bu eğitimde de  “Askıda” eğitim sistemi uygulanacaktır – eğer katılım ücretinden daha yüksek bir miktarı ödemek isterseniz, bu ekstralar eklenerek, eğitime katılmak isteyen bir öğrenciye burs verilecektir. Burslu katılım için başvurmak isteyenler egitim@bugday.org adresine mail atabilirler.

Başvuru ve Kayıt: egitim@bugday.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber No: 7845