-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Arılar için Arı gibi Çalışıyoruz
Kategoriler: Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Dünyadan, Eğitim, Geri Kazanım, Bitkiler, Doga Dostu Turizm, İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 01-Eylül-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Tüm dünyada ve Türkiye’de arıların başı dertte! Yoğun böcek ilacı kullanımı, habitat kaybı, iklim değişikliği, dengesiz şehirleşme, arılarla birlikte pek çok tozlayıcının sayılarının endişe verici şekilde azalmasına sebep oluyor. Biz, Buğday Derneği olarak, arılara ve diğer tozlayıcılara, doğa dostu arıcılığa destek olmak için kolları sıvadık! Müjdeler olsun! Bu amaçla Avrupa Birliği Erasmus+ programına yaptığımız “Ekolojik Arıcılık Eğitimi” başvurumuz kabul edildi!

Amacımız, ortaklarımızla birlikte geleneksel ve doğa dostu arıcılık bilgisini yaygınlaştırmak, tecrübelerimizi paylaşmak ve doğa dostu arı ürünleri için farkındalığı ve talebi artırarak arza destek olmak. Ortaklarımızı da buna göre belirledik: Hollanda’dan Akıllı Arıcılık Vakfı (Smart Beeing Foundation), İngiltere’den Doğal Arıcılık Vakfı (Natural Beekeeping Trust)  ve Makedonya’dan Aronija Organik Ürün Üreticileri Birliği. Makedonya ve Türkiye geleneksel arıcılığın yapıldığı ancak aynı zamanda zararlı pestisit kullanımının da bilinçsiz ve kontrolsüzce arttığı iki ülke. İngiltere ve Hollanda ise aşama kaydederek pestisit kullanımı konusunda belirli yasaklamalar getirmiş ancak geleneksel bilgiye ihtiyaç duyan iki ülke. Arıcılıkla ilgili farklı noktalarda olan ve birbirlerinin hatalarından ve tecrübelerinden öğrenecek çok şeyi olan bu 4 ülke arasında bilgi ve deneyim paylaşımından arılar ve geleneksel arıcılık üzerine çok güzel kazanımlar bekliyoruz. Bu yüzden de çok heyecanlıyız.

Neler Yapacağız?

Ortak olan dört ülkede ekolojik arıcılık yapan çiftlikler gezilecek. Dört ülkenin arıcıları deneyimlerini paylaşacak; farklı coğrafyalar, iklimler, bitki örtüsü ve pestisit kullanımı koşullarında yapılan uygulamalar gözlenecek. Mevcut ekolojik arıcılık yöntemleri incelenecek ve belgelenecek. Tüm bu bilgiler dört dilde hazırlanacak ve herkese açık olarak bir web sitesinde paylaşılacak.  Arıcılığın a-b-c’si olarak nitelendirebileceğimiz bu site, hem üreticiler hem de hobistler için hem temel, hem de inovatif bilgiler içerecek. Topluluk destekli tarım modelleri üzerinden, tüketicilere doğa dostu, aracısız satış teşvik edilecek. 2017 yılında ise İstanbul’da geniş katılımlı bir eğitim ve bir Ekolojik Arıcılık Konferansı düzenlenecek.

Arı yoksa, gıda da yok.

Yaşasın arılar!

 

Haber No: 7824