-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Doğayla uyumlu teknoloji
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Doğa Dostu Yerleşimler, Temiz Enerji
Tarih: 21-Temmuz-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ekolojik yerleşimlerde doğayla uyumlu, yenilenebilir enerji ve teknolojiler kullanılıyor. İskoçya’daki Findhorn Ekoköyü’nde ve Türkiye’de tohumları yeni atılan ekolojik yerlerşimlerden biri olan Dedetepe Çiftliği’nde kullanılan alternatif teknolojiler diğer yerleşimlere de örnek olacak nitelikte.

Rüzgar Türbini/Güneş Paneli

Dedetepe çifliği elektrik şebekesine bağlı değil bu yüzden ilk günden itibaren kendi enerjimizi üretecek yöntemler aramaya başladık. Araziyi aldığımız Aralık 2002'de elektrik muhendisi bir arkadaşımız bize ufak bir ruzgar türbini ve güneş paneli hediye etti Bunlar 72 Watt gücünde mini rüzgâr türbini ve 3 adet 8 Watt gücünde güneş paneliydi.

Türbinden ve panelden gelen enerji birleşip aküye bağlanıyor ve aküyü sürekli dolduruyor. Geceleri aydınlanma ( 3 adet 10 watt lık florosan lamba) ve ufak bir buzdolabını (30 Watt lık) çalıştıracak enerjiyi sağlıyor.

Yaklaşık 1-2 milyar harcayarak 400 watt gücünde bir rüzgâr turbini ve birkaç ufak güneş paneli kurmak mümkün. Bu da ufak bir evin tüm enerji ihtiyacını karşılayabilir.. Tabii karşılaması için enerjiyi çok verimli kullanmak gerekiyor.. (Örneğin, yeni A+ Buzdolaplari 80 Watt la çalışıyor.)

Su Koçu pompası (Hydraulic Ram Pump)

Her ne kadar arazimizin 100 metre aşağısından Mıhlı Çayı geçiyo olsa da, bizim arazimizden su çıkmıyor. Uzun bir süre bidonlarla ve traktörle su getirdik arazimize.. Bu yaz ingiltere’deki CAT (Center fot Alternatif Technologies) gezerken Hydrolic Ram Pump (Su koçu pompası) ile karşılastım. Sadece suyun kendi gücünü kullanarak suyu 300 metre yüksekliğe pompalıyabiliyor. Fiyati 400 milyon liradan başlayıp 4-5 milyar liraya kadar çıkabiliyor..

Denemek için en küçük boyundan aldım bir tane Avustralya’dan... Hortumları, vanaları, işçiliği ile yaklaşık 1 milyar liraya mal ettik.. Ama sonuç çok etkiliyici.. 400 metre uzaklıktaki ve 100 metre yükseklik farkı olan dereden günde 360 kg su basıyor bu 10 cm. buyüklüğündeki pompa.. Su, pompaya 4 metre yükseklikten geliyor ve pompa gelen suyun yüzde 95’ini enerji olarak kullanıyor ve geri kalan yüzde 5’lik kısmını yukarı basıyor..

Su koçu pompası 200 senelik bir buluş. Türkiye’de Ankara yakınlarında Devlet Su işleri denemelerini yapıyor... İnternetten alacağınız tariflerle hem su koçunu hemde rüzgâr tirbününü kendiniz de yapabilirsiniz.

Bu kış ben yapmayı deneyecegim...

 

Kaynaklar: Rüzgar Türbini / Güneş Paneli

Su Koçu pompası (Hydraulic Ram Pump)

Haber No: 782