-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Gıda Toplulukları Kuralım!
Kategoriler: Adil Ticaret, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Tohum, Gıda Güvenliği, Yaşam ve Kültür, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Beslenme Biçimleri, Doğa Koruma, Kullanım Alışkanlıkları
Tarih: 24-Ağustos-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Sofranıza gelen gıdaların kaynağıyla ilgili aklınızda soru işaretleri mi var? Gıda gibi yaşamsal bir konuda bütün kontrolün endüstri devlerine emanet edilemeyeceğini, küçük üreticilerin desteklenmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? O zaman bir gıda topluluğu kurmanızın ve başlatmanızın zamanı gelmiş olabilir. 11 Eylül Cuma günü gelin, hep birlikte konuşalım, söyleşelim!

Gıda konusunda bilgi kirliliği ve eksikliği had safhada. Kentli insanın kafası karışık, güvensizlik hakim. Yaygın üretim anlayışı insan sağlığı ve ekolojik hassasiyetlerden ziyade daha az maliyetle daha fazla üretime, daha fazla kâr etmeye, niteliğe değil niceliğe odaklı. Hal böyle olunca gerçek gıdayla beslenmek isteyen kentlilerin işi oldukça zor görünüyor.

Oysa çözüm sandığımızdan daha yakın, daha kolay. Bu kadar önemli bir konuda elini taşın altına koymaktan çekinmeyen, sağlıklı gıda arayışındaki bilinçli tüketiciler –daha doğrusu ‘türeticiler’– piyasa şartlarının zorluklarına inat doğa dostu yöntemlerle küçük ölçeklerde üretmeye devam eden üreticilerle bir araya geliyorlar. Aracıların bulunmadığı, üretenle kullananın doğrudan iletişime geçebildiği bu ‘gıda toplulukları’, başka bir üretim ve tüketim anlayışının mümkün olduğuna dair en büyük umut kaynağı belki de.

TDT’nin, KOS’un ne anlama geldiğini, dünyadan ve Türkiye’den örnekleri, bir gıda topluluğu oluştururken izlenebilecek adımları ve konuyla ilgili kaynakları www.gidatopluluklari.org sitesinde görmek mümkün.

‘Ne yersen o'sun’ demişler. Sizce de yediklerimiz hakkında sorumluluk alma zamanı çoktan gelmedi mi? 

11 Eylül Cuma günü, Mehmet Gürmen'le Gıda Topluluğu Söyleşisi / BİTOT Deneyimi, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen, kendi gıda topluluğunu kurmak isteyen ya da bir gıda topluluğuna dahil olmak isteyenler için.

Söyleşide ele alınacak soru/konular şunlar;

- Gıda Topluluğu ve Topluluk Destekli Tarım ne demektir?

- Dünyada ve Türkiye özelindeki son durum

- BİTOT (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım) grubu deneyimi

- Gıda topluluklarının mali / hukuki durumu

- Sorular & Sohbet

- Kapanış

Eğitmenimiz Mehmet Gürmen hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Söyleşi aidat borcu olmayan tüm Buğday üyelerine ücretsiz! Ancak kayıt zorunlu. Lütfen egitim@bugday.org adresine mail atarak kayıt olunuz. Aidat borcunuzu sorgulamak ya da üye olmak için buraya bakabilirsiniz.

*Kontenjan 25 kişiliktir.

Tarih: 11 Eylül Cuma, 19:00-21:00 arası

Yer: Buğday Kadıköy Ofisi

Adres: Osmanağa Mahallesi, Yoğurtçu Şükrü Sokak, A.H. Uzunal İş Merkezi, No: 48 Daire:6 Kadıköy-İstanbul

Haber No: 7819