-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kendi Gübreni Kendin Üret
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Pazarlar/Alışveriş, Permakültür, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 05-Şubat-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İstanbul'da Kartal Belediyesinin, ilçe genelinde Fen Bilimleri Okulları ile birlikte yaklaşık 2 yıl önce başlattığı “Kırmızı Solucan Gübresi Üretim Projesi” Kartal’da tüm hızıyla sürüyor.Kartallılar kendi gübrelerini kendileri üretiyor.

Kimyasal gübreye alternatif olarak ve sebze- meyve / organik mutfak atıklarının gübreye dönüştürülmesini sağlamak amacıyla 1000 solucanla başlatılan solucan gübresi üretiminde, bugün yaklaşık 50 bin solucan bulunuyor.

Belediye ekipleri tarafından pazarlardan toplanan sebze ve meyve atıkları kırmızı solucanların gübre yapmaları için kullanılıyor.Pazarlarda atılan marul, kereviz, havuç ve meyve kabuklarını yiyen kırmızı solucanlar, kendi ağırlığı kadar organik gübre üretiyor. Kartal Belediyesi, bilgilendirici bir eğitimle birlikte solucanları ücretsiz olarak ilçe halkıyla paylaşıyor; parklarda, bahçelerde organik gübre olarak kullanılıyor.

Solucan deyip geçmeyin!

Toprağın verimliliği ve bitki üretimi üzerinde önemli etkiye sahip olan toprak solucanları ekolojik tarımın da en önemli unsurlarından biri.Türkiye'deki evsel atığın %60-70'inin organik, yani doğada parçalanabilen mutfak atıklarından oluştuğunu düşündüğümüzde, kompost yaparak, çöplerimizi son derece faydalı bir şeye, üstelik sadece solucanlar sayesinde dönüştürmek mümkün. Karşılığında alacağımız organik gübre de cabası...

Haber No: 7733