-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Haydi Ekmek Yapalım
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Yaşam ve Kültür, Kullanım Alışkanlıkları, Gelenekler ve Yerellik, Temiz Enerji, Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Koruyucu Sağlık, Beslenme Biçimleri, Ekolojik Yemek Tarifleri, İklim Değişikliği
Tarih: 24-Aralık-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ekmek… Türk insanının en çok tükettiği ve üzerinde en çok tartışılan gıda. Ekmeğinizi hazır satın almak yerine kendiniz yaparsanız, sürdürülebilir yaşam ve sağlık adına büyük bir adım atmış olursunuz.

Ya tükettiğimiz bir dilim ekmekteki gizli su ayak izimiz? Şaşıracaksınız: bir dilim ekmeğin üretimi için 41 litre su harcanıyor.(Kaynak National Geographic. Araştırmaya buradan bakabilirsiniz)

Piyasada satılan hazır mayaları da kullanabilirsiniz ama, en lezzetlisi ve sağlıklısı kendi mayanızdan ürettiğiniz ekmek. Piyasada gerçek tohumdan üretilmiş, taş değirmende çekilmiş tam buğday unu bulabilirsiniz.

Sadece fazladan bir-iki saatinizi vererek içeriğini seçebildiğiniz, gizli su tüketiminin önüne geçebileceğiniz sağlıklı ekmeklerinizi pişirebilirsiniz.

Ekşi maya tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Ekmek tarifi ise, yıllarca ekmek hammaddeleri ve üretimi üzerine araştırmalar yapmış, "Gerçek Ekmek" kitabının yazarı Emine Şahin'den...

Kitaptan bir reçete:

Klasik bir tam çavdar ekmeği 

Malzeme:

Birinci adımda

•    45 gr ekşi maya
•    50 ml su
•    50 gr çavdar unu

İkinci adımda

•    125 gr ekşi mayalı hamur
•    350 ml sıcak su
•    500 gr çavdar unu
•    120 gr un
•    20 gr kaya tuzu


Hazırlama:

1. Birinci adımdaki malzemeleri karıştırarak  mayalı bir hamur elde edin. Hamuru keten bir beze sararak 8 saatlik büyüme uykusuna yatırın.

2. Büyüyen mayalı hamurdan 125 gr alın (kalan kısmını cam bir kavanozda buzdolabına kaldırın). Üzerine ikinci adımdaki malzemeleri ekleyerek yoğurun.

3. Ele yapışmayan ancak diğer ekmek hamurlarından biraz daha sert bir hamur elde edeceksiniz. Bunu keten bir beze sarıp 30 dakika kadar dinlendirin.

4. Daha sonra dinlenmiş hamuru 10 dakika kadar tahta bir zeminde yoğurun. Yoğurduktan sonra oval bir şekil verip üzerini bezle örtün. 3-4 saat kadar dinlendirin. Bu zaman zarfında hacmi iki katına ulaşıyor.

5. Mayalanma bitmeden yarım saat önce fırını pişirme işlemi için hazırlayın ( 200 derece).

6. Isınmış fırına ekmek hamurlarınızı hassas bir şekilde yerleştirip ilk 15 dakika boyunca 200°C’de, sonraki 35 dakika boyunca 170°C’de pişirin. 

Afiyet olsun!

Not: Ekmek fotoğrafı, Adatepe Taş Mektep'te bu yaz düzenlenen ekmek atölyesinden...

Haber No: 7671