-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
RES Mücadelesi Devam Ediyor
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Yaşam ve Kültür, Doğa Dostu Yerleşimler, Rüzgar Enerjisi, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 19-Aralık-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye'nin ilk organik tarımının yapıldığı İzmir'in Bayındır İlçesi'ne bağlı Çınardibi Köyü de dahil olmak üzere üç ilçedeki, 9 köyü içerisine alacak şekilde 126 türbin direkli en büyük RES projelerinden birisi için mücadele sürüyor.Danıştay 6'ncı Dairesi, proje için "olağanüstü koşullar" görmeyip yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye'nin ilk organik tarımının yapıldığı İzmir'in Bayındır İlçesi'ne bağlı Çınardibi Köyü de dahil olmak üzere üç ilçedeki, 9 köyü içerisine alacak şekilde 126 türbin direkli en büyük RES projelerinden birisi için, bakanlar kurulundan "acele kamulaştırma" kararı alınıp çalışmalara başlandı. Ancak dört bir yanları RES türbinleriyle çevrilecek olan Çınardibi köylülerinin yaptığı başvuru üzerine Danıştay 6'ncı Dairesi, Yırca'daki zeytin arazisinde olduğu gibi, bu proje için de "olağanüstü koşullar" görmeyip yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Yürütmeyi durdurma kararı için açıklama yapan Avukat Hande Atay, Danıştay'ın kararının yerinde olduğunu ancak bunun köylülerin, üzüm ve kiraz bahçeleri için alındığını söyledi. Ormanlar için tehlikenin hala devam ettiğini bunlar içinde mahkemelere "iptal" başvurularının olduğunu anlatan Atay,"Doğal güzellikteki 9 köyü ahtapot gibi saran bir proje. Köylülerin tüm yaşam koşullarını, olumsuz anlamda değiştirecek geriye götürecek bir projeden söz ediyoruz. 126 türbin kurulacak ama bu başlangıç için. Kurulmaya başladıktan sonra muhtemelen kapasite arttırımına gidilerek bu sayı daha da yükselecek. Projeye, köylerin 700 metre yakınına kadar gelecek türbin direklerinden söz ediyoruz. Yüz metre uzunluğundaki, kanatlar döndüğü zaman, buralar için hem yaşam hem de psikolojik etkileri olacak. Çınardibi köyü tamamen türbinlerle kapanacak. Bizler bunun için mücadele ediyoruz" dedi.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: DHA

Haber No: 7662