-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bitkiler ve Lazlar
Kategoriler: Tarımsal Biyoçeşitlilik, Yaşam ve Kültür, Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Beslenme Biçimleri, Bitkiler, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 18-Aralık-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


ODTÜ kimya-biyoteknoloji ve biyoloji mezunları olan Ceren Kazancı ve Soner Oruç, Lazların geleneksel bitki bilgeliğinin keşfi yolunda bir araştırma çalışması yapacaklar. Ancak bu 3 yıllık araştırma için desteğe ihtiyaçları var.

Ceren Kazancı ve Soner Oruç, ODTÜ kimya-biyoteknoloji ve biyoloji mezunu iki araştırmacı.

Gürcistan’nın güneybatısında Acara bölgesinde ve Türkiye’nin kuzeydoğusunda Artvin ve Rize’de yaşayan Laz halkının bitkilerle olan ilişkilerini (hangi bitkilerin ne amaçlarla nasıl kullanıldığını) ortaya koymak ve korunmasına katkı sağlamak için 3 yıllık bir araştırma çalışması yürütme niyetindeler.

Ceren’nin Tiflis’teki İlia Üniversitesi’nde yapacaği ekoloji doktora çalışmasına da büyük katkılar sağlayacak bu araştırmanın ilk kısmını, 2015 yılı boyunca  Gürcistan’da Batum civarındaki köylerde gerçekleştirecekler.

Çalışma planları, destek verecek uzmanlar ve web sayfaları hazır; fakat çalışma için henüz maddi kaynak bulamadılar.

Bu araştırmanın, gün geçtikçe unutulan Laz halkının geleneksel bitki bilgisinin ortaya konulmasına ve gelecek nesillere aktarılarak biyokültürel  çeşitliliğin devamlılığına katkı sağlamasını umuyorlar.

Araştırmalarına başlayabilmek  ve başarıyla sürdürebilmek için 9000 dolara ihtiyaçları var.

Bu amaçla aşağıdaki adreste bir kampanya başlattılar. Buradan araştırmanın detayları hakkında bilgi edinebilir ve desteklerinizi sunabilirsiniz;

http://igg.me/at/bitkilerlazlar/x/8203908

Ceren, Soner ve araştırmaları hakkında daha fazla bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Haber No: 7659