-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yeşim Taşı Mayasıyla Yoğurt
Kategoriler: Beslenme Biçimleri
Tarih: 26-Ağustos-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Tuba Yıldız, geliştirdiği proje kapsamında maya yerine yeşim taşı kullanarak sütten yoğurt üretti.

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Tuba Yıldız, "Araştır Geliştir Ticarileştir (ARGETİ) Proje Pazarı Yarışması" için hazırladığı proje kapsamında maya kullanmadan yoğurt yapılıp yapılamayacağını araştırmaya başladı.

Araştırma sonucunda doğal ve enerjisi yüksek olan yeşim taşından yararlanabileceğini keşfeden Yıldız, "Taşların Mucizesinden Gelen Mayasız Yoğurt" projesini geliştirdi.

Proje sayesinde mayaya karşı alerjisi olan insanların rahatlıkla yoğurt tüketebilmesine olanak sağladığını belirten Yıldız;

"Türk kültürünün ve sofraların vazgeçilmezi yoğurdu mayalamak için yeşim taşını kullandım. Doğal ve yüksek enerjisi olması nedeniyle yeşim taşını tercih ettim. Hiçbir katkı maddesi veya yoğurt koymadan 37-42 derece sıcaklıktaki süte yeşim taşını koyuyoruz. Daha sonra üzerini kapatıyoruz. Yaklaşık bir gün sonra yoğurt hazır hale geliyor."

Yıldız, yeşim taşıyla mayalanan yoğurdun normal yoğurttan lezzet olarak farkı olmadığını belirtiyor.

Normal mayayla yapılan yoğurt 4-5 saatte hazır olurken, yeşim taşıyla mayalanan yoğurt en az 1 günde hazır hale geliyor. Bir kez alınan yeşim taşı da,Yıldız'ın belirttiğine göre, istenildiği kadar kullanılabilir.

 

 

Haber No: 7426