-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohum ve Gıda Özgürlüğü için Eylem’e Sen de Katıl!
Kategoriler: Tohum
Tarih: 03-Ekim-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bu yıl ikincisi düzenlenen “Tohum ve Gıda Özgürlüğü İçin Eylem Günleri”, gıdasına sahip çıkmak isteyen herkesi tohum ve gıda özgürlüğü üzerindeki tehditlere karşı 2-16 Ekim tarihleri arasında eyleme davet ediyor.

Tohum Özgürlüğü (Seeds for Freedom) hareketinin öncüsü Vandana Shiva’nın çağrısıyla, ilki 2012 senesinde düzenlenen eylem günleri, Gandhi’nin doğum günü olan 2 Ekim ile Dünya Gıda Günü olarak kutlanan 16 Ekim tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak düzenleniyor. Patent ve ticaret kanunları ile genetik müdahaleler sonucunda ziraati terk edilen tohumların dolayısıyla da yaşamları kendini çoğaltma yeteneğine sahip olan bu tohumlara bağlı olan küçük üreticilere destek olacak olan bu eylemler kapsamında tohum ve gıda özgürlüğünü kısıtlayan her türlü kanuna ve düzenlemeye karşı sivil itaatsizlik çağrısı yapılıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=hQ_bEOmM-3Y

“Tohum Savunucusu” olmak isteyen her kişi ve kurumun kendi eylemini tasarlayıp düzenleyeceği iki hafta boyunca amaç insanlığın ortak mirası ve hafızası olan tohumların küçük üreticilerin ellerinden alınarak çok uluslu dev şirketlerin elinde toplanmasına karşı alternatifler sunmak ve tohum paylaşımının kısıtlanması nedeniyle özgürlüğü kısıtlanan, genetik yapısı değiştirilerek doğal olarak gelişmesi engellenen tohumların yeniden özgürleşmesine katkıda bulunmak olacak.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak de, çeşitli etkinliklerle katılacağımız eylem günleri 2-16 Ekim tarihleri arasında. Ancak 3 önemli tarihte önemli etkinlik önerileri var:

2 Ekim – Tohumlar İçin Satyagraha!: Adını Mahatma Gandhi’nin İngiltere’ye karşı yürüttüğü pasif direnişten alan bu günkü etkinliklerde her yerel toplulukta tohum ve gıda özgürlüğünü kısıtlayan her türlü kanun ve düzenlemenin tespiti ve. bu kanunlara karşı sivil itaatsizlik eylemleri tasarlanması çağrısında bulunuluyor.

12 Ekim – Monsanto’ya Karşı Yürüyüş: Tüm dünyada devletlerle el ele çalışarak küçük çiftçiliği bitirmeye ve tohumu tekeline almaya çalışan tohum ve GDO devi Monsanto’ya karşı tüm dünyada yürüyüşler ve protestolar düzenlenmesi.

16 Ekim – Dünya Gıda Günü ve Gerçek Gıda Kahramanlarını Onurlandırmak: Gıdanın gerçek kahramanı konumundaki küçük çiftçilerin emeklerinin karşılığını verebilmek için Dünya Gıda Günü’nde kutlamalar düzenlenmesi.

Haber No: 6594