-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bulgur Yapım Atölyesi
Kategoriler: TaTuTa
Tarih: 29-Temmuz-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çankırı Doğanbey köyündeki TaTuTa çiftliği Üç Elma, 9-10 Ağustos tarihlerinde Bulgur Yapım Atölyesi düzenliyor.

Çankırı Doğanbey köyündeki TaTuTa çiftliği Üç Elma, 9-10 Ağustos tarihlerinde Bulgur Yapım Atölyesi düzenliyor. Atölyenin alt başlığı ise “Ata Tohumlar, Geleneksel Bilgiler, Fukuoka Bilge, Yöresel Tatlar".

Atölye katılımcıları hakiki gıdanın tarladan soframıza geliş öyküsünü yaşayarak gözlemleyecek, üretici/çiftçi bir ailenin üretim metotlarını, yaşam alanlarını görüp, onların üretim pratiklerini yaşayacak, az ve öz, hakiki gıdalarla beslenmemizin de mümkün olabileceğini hep birlikte deneyimleyecekler.

Ata bilgilerinin aktarımını, özellikle çocuklara, ilaçsız, kimyasal gübre ve ot-böcek ilacı kullanmadan da tarımın yapılabileceğini, kirlenmemiş temiz ürünlerden, korumasız ve desteksiz olarak hazırlayacakları hakiki gıdaları bir sonraki mevsimde nasıl kullanacaklarına ve en önemlisi de hakiki gıdalarla beslenebileceklerine dair yol almış olacaklar.

Doğal tarımın yolu ve felsefesine adım atacaklar. Buğdayı ve taş değirmende öğütülmüş tam buğday ununu tanıyacak, mekanik işlem görmemiş yerel tohum üveyik buğdayından geleneksel yöntemle bulguru birlikte üretecek, bulguru soframızda ekmek gibi, üç öğün nasıl kullanabileceklerini öğrenecekler. 

BULGUR YAPIMI Yerel ÜVEYİK BUĞDAYIndan, tam bulgur üretimi (rüşeymli ve kavuzlu) ve ayrıca tuz suyundan tuz hazırlama (gün kurusu tuz) da atölye içeriğinde.
 
Atölye Kayıt Formu ve ayrıntılı bilgi için:

Nihal POYRAZ TEMÜRCÜ, nihalpt@gmail.com

 

Haber No: 6454