-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi:"İklim Değişikliği Soframızda"
Kategoriler: Bireysel Gelişim, Ben ne yapabilirim, Doğa Koruma, İklim Değişikliği
Tarih: 19-Ekim-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği üyelerine, konuyla ilgili basın mensuplarına ve ilgi gruplarına ücretsiz olarak dağıtılan Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin sonbahar sayısı ana konu olarak iklim değişikliğinin gıda ile ilişkisini işliyor.

 

Buğday Derneği üyelerine, konuyla ilgili basın mensuplarına ve ilgi gruplarına ücretsiz olarak dağıtılan ve mevsim dönümlerinde yayımlanan Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin sonbahar sayısının ana konusu her geçen gün olumsuz etkilerini daha çok hissettiğimiz iklim değişikliğinin gıda ile ilişkisi.

Buğday Derneği editörü Mine Eroğlu’nun akademisyenler, ilgili STK’lar ve TaTuTa çiftçileriyle görüşerek yazdığı  “İklim Değişikliği Soframızda” başlıklı yazıda değişen iklimden tarımın ve dolayısıyla gıdamızın nasıl etkilendiği/etkileneceği, rakamların bize neler söylediği, böyle devam ederse neler olacağı ve buna karşı neler yapılabileceği sorularının yanıtı aranıyor. Victor Ananias’ın 2004 yılında kaleme aldığı “Değişen İklimler” yazısı ise bugün yazılmışçasına yeniden okunabiliyor.

Oya Ayman’ın danışmanlığında, Mine Eroğlu’nun editörlüğünü ve Mahmut Hasıl’ın tasarımını yaptığı Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin sonbahar sayısında ayrıca, %100 Ekolojik Pazarlar’dan, Buğday’ın Çamtepe’deki Ekolojik Yaşam Merkezi’nden, Tohum Takas Ağı Kampanyası’ndan, TaTuTa projesinden haberler okunabiliyor.

Buğday’ın ekolojik yaşam rehberine pek çok yazar da gönüllü olarak katkıda bulunuyor. Tijen İnaltong’un “Dünyadan Hasat Şenlikleri”, Miyase Bülbül’ün “Alkali/Canlı Beslenerek Sağlığımızı Koruyabiliriz”, ”Nazım Tanrıkulu’nun “Tohumları nasıl Alır ve Saklarız?”, Deniz Üçok’un “Kentsel Permakültür Çalışması Permabilitz” Hasan Karaman’ın “Anadolu’da Kış Hazırlıkları” konulu yazıları da rehberin sonbahar sayfalarındaki yazılardan…  

Rehberin “Harekette Bereket” sayfalarında ise hayatımızdaki yeşilin tonunu artıracak pratik bilgiler, öneriler ve ekolojik etkinlik bilgileri bulunuyor. Bryan Nance’in çizimleriyle katkıda bulunduğu rehberin “İçimizden Biri” sayfalarında ise Boğaziçi Üniversitesi’ndeki boş araziyi ürün alınan bir tarlaya dönüştüren Tarlataban İnisiyatifi’nden Zeynep Kadirbeyoğlu ile yapılan söyleşi okunabiliyor.

Rehberin her sayısında ilgiyle okunan/beklenen bölümlerden biri de Güneşin Aydemir’in “gün bilgesi” köşesi… Bu köşede Güneşin Aydemir, uydumuz ay’ın hallerinden, ekim-dikim takvimine, fırtınalardan önemli günlere kadar pek çok ekolojik ipucunu rehber okurlarıyla paylaşıyor.

“Ekolojik Anne” köşesinin bu sayıdaki konuğu olan gazeteci/anne Esra Sert’in yazısının başlığı ise “Anne ben bunlardan hangisini yiyebilirim?”.

Yeşin Aydemir’in hazırladığı, Nur Ayman Çakmak’ın tasarladığı rehberin Buğday Noktaları eki ise ekolojik yaşamla ilgili faaliyet gösteren Buğday Derneği üyelerinin iletişim bilgilerini içeriyor.

Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne ve/veya Buğday Derneği’nin diğer medya mecralarında yaptığı çalışmalara (haftalık e-bülten, web portalı, Açık Radyo’da yayınlanan “Tohumdan Hasada” radyo programı) ilan vererek destek olmak ve ürün/firmalarını tanıtmak isteyenler Mine Eroğlu ile temasa geçerek Buğday iletişim dosyasını isteyebilirler.
Rehberde yayınlanmasını istediğiniz haber, etkinlik ve duyurular için mail adresimiz mine@bugday.org

Haber No: 5844